Můj kamarád při jednom rozhovoru o dění na radnici řekl, že politici si tam jdou splnit svůj sen. Vzpomněla jsem si přitom na projev Martina Luthera Kinga při pochodu na Washington, kde pronesl svůj slavný projev „I Have a Dream“. Tehdy to byla silná slova proti rasismu a nesvobodě.

Položila jsem si otázku: Jaký mám sen?

Zdánlivě prostý. Aby moje tři dcery žily šťastně.

Aby až z radnice odejdu, věci fungovaly, jak mají. Totiž tak, aby lidi nenutilo jít do politiky to, že musejí měnit, co je štve, a zajišťovat nápravu šlendriánu, ale mohli žít svůj soukromý a profesní život bez těchto starostí.

Dnes je před námi ryze praktický, ale velmi náročný úkol ‒ sestěhovat radnici na jedno místo. Není to sen a může z toho být noční můra. Pokud se z racionální a prospěšné věci stane pro někoho kořist nebo politický boj.

A pak mám ještě jednu noční můru. To jsou čísla z magistrátu. Jednak nebyl rozpočet naší městské části posílen, ale ponížen, takže dokrýváme již pěknou řádku let výkon státní správy z peněz, které máme z prodeje bytového fondu. A nezbývá jich do budoucna příliš…

Neradostná jsou také čísla zatížení silnic v oblasti Komořan, která jsme obdrželi z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Udávají o polovinu větší nárůst dopravy v souvislosti s vybudováním Nové Komořanské.

Třeba se ale jednou politici, odpovědní za podobu zákonů o rozdělování veřejných peněz, „probudí“, z magistrátu nám budou moci poslat více financí a aspoň jedna moje noční můra zmizí.

A já si, až jednou budu z radnice odcházet, budu moci říci, že věci fungují lépe a že se můj sen, pro který jsem šla do politiky, alespoň částečně splnil. Teď už to vím: můj sen je, zbavit se nočních můr.

Daniela Rázková, starostka Prahy 12 (Noviny Prahy 12 březen 2016)