Začátkem února se projednával druhý nejvyšší rozpočet Prahy 12 za posledních třicet let, a to ve výši výdajů 623 milionů. Příjmy Prahy 12 se odhadují pouze na 424 milionů. Vysoký deficit kolem 200 milionů byl pro opoziční kluby překvapením. V předchozích pár letech bylo totiž jasné, že po dostavbě Nové radnice v roce 2021 nebude na investice. Městská část je zadlužená 250 miliony u hlavního města Prahy kvůli výstavbě předraženého nového sídla. Splácení dluhu začne v roce 2023, takže příštím vedením Prahy 12 nechávají dnešní radní Prahy 12 obrovský dluh. Hlavním zdrojem příjmů je převod ze státního rozpočtu, který je ve výši necelých 294 milionů. Propad příjmů je vidět u celé řady položek. Otočíme-li se zpátky do minulosti zjistíme, že městská část mívala dlouhá desetiletí vyrovnaný rozpočet, a to díky prodeji obecních bytů. Ty jsou již z většiny prodané. Zbývajících asi tři sta obecních bytů je absolutně nedostačujících pro uspokojení potřeb bydlení pro občany v nouzové situaci. Vzorec financování je z dílny ODS stále stejný. Prodáme obecní majetek (byty či domy) a máme peníze pro kladnou bilanci. Praha 12 je typická mohutnou výstavbou developerských projektů, kdy přibyde do deseti let 15000 nových obyvatel. Přesto ve schváleném rozpočtu vidíme propad příjmů darů od developerů víc jak o polovinu. Je zřejmé porušování pravidel, kdy na 1 m2 bytové plochy mají developeři přispět 1000 korun. Zarážející je, že rozpočet neodráží pravdivé hospodaření Prahy 12, protože na pronájmech nebytových prostor papírově vykazuje ztrátu, aby slovy místostarosty Vojtěcha Kose bylo optimalizováno placení daní. Pikantní je, že vedení Prahy 12 je bez KDU-ČSL ve složení současné vlády České republiky a absolutně nekopíruje snahy o konsolidaci veřejných financí. Radní Prahy 12 oproti rozpočtovým výhledům z předchozích let nesahají k úsporám. Dokonce přiznali, že zaspali dobu, kdy měly zastropovat ceny energií, které se nehospodárností dostaly až na rekordní 3,5 násobek dřívějších cen.

Praha 12 plánuje letos výdaje asi 623 milionů korun, podle opozice je to moc (zdroj ČTK)

Praha 2. února (ČTK) – Radnice Prahy 12 bude letos hospodařit s příjmy 424 milionů korun a výdaji 622,78 milionu korun. Asi třetinu z peněz určených na výdaje chce městská část proinvestovat. Rozpočet schválilo zastupitelstvo dvanácté městské části v úterý v nočních hodinách. Podle některých opozičních zastupitelů jsou výdaje radnice zvláště za investice příliš vysoké a dochází k zadlužování městské části. Na rok 2021 byl schválený rozpočet s příjmy 485,8 milionu Kč a výdaji 723,7 milionu korun.

„Je to rozpočet, který nezadlužuje městskou část, má výrazný podíl tolik potřebných investic a umožní efektivní správu městské části,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Vojtěch Kos (ODS), v jehož gesci je doprava a finance.

Naopak někteří opoziční zastupitelé označili rozpočet za nehospodárný. Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12) kritizovala výši deficitu rozpočtu a velké výdaje, které letos současná koalice plánuje. Michael Valášek (Změna pro Prahu 12) pak poukázal na to, že městská část peníze získává z prodeje svého majetku. Peníze by přitom podle něj mohly díky pronájmům plynout do městské kasy dlouhodobě.

Odkázal tak zvláště na plánovaný prodej obecního bytového domu v Komořanské ulici, který by podle něj měla Praha 12 raději opravit a pronajímat. Podle vedení radnice je ale objekt ve špatném stavu a rekonstrukce by byla nákladná. Peníze z prodeje objektu chce Praha 12 podle Kose použít na splacení půjčky od pražského magistrátu. Finance Praha 12 použila na vybudování nové radnice v ulici Generála Šišky, dodal místostarosta.

Největší investicí Prahy 12 letos bude výstavba nové mateřské školy (MŠ) Mydlinky pro 112 dětí. Radnice náklady na stavbu odhadla na 115 milionů korun. Nová školka by měla podle návrhu ateliéru Loxia vzniknout na pozemcích mezi ulicemi K Beránku, Dolnocholupická a Lešetínská. Radnice chce letos znovu vypsat výběrové řízení na stavitele, loni výherce tendru nevybrala. Otevření školky se nyní předběžně plánuje na rok 2023. Cenu za její výstavbu už dříve kritizovali někteří opoziční zastupitelé.

Na vypracování projektové dokumentace k plánované základní škole (ZŠ) v Komořanech je v rozpočtu na letošní rok připraveno 30 milionů korun. Škola by měla být v ulici Do Koutů a měla by mít 27 kmenových tříd. Náklady na stavbu ZŠ městská část už dříve odhadla na 450 milionů korun bez DPH. Projekt na úterním zasedání zastupitelstva kritizoval opoziční zastupitel Tomáš Korálek (BEZPP), podle něhož je naddimenzovaný.

Dvanáctá městská část také v rozpočtu na tento rok vyčlenila peníze na přestavbu pavilonu MŠ Oáza a opravy budov MŠ Jahůdka a ZŠ Zárubova. V plánu je také nákup pozemků v Modřanech a na Točné pro plánované revitalizace Komořanského náměstí a náměstí Antonína Pecáka či vybudování nových parkovacích míst.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. Radnici dvanácté městské části vede starosta Jan Adamec (Piráti). Praha 12, kde žije 56.617 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.