Jak jste jistě zaregistrovali, naši spoluobčané z okolí ulic Těšíkova, Hasova a Imrychova „bojují“ proti neúměrnému zahušťování a proti další bytové výstavbě na úkor volné plochy, parkovacího domu a i jejich aktuálních parkovacích míst.

Původně se zdálo, že se jim 27.11.2019 podařil téměř malý zázrak, kdy velké množství přítomných občanů z dané oblasti na veřejném zasedání zastupitelstva dalo jasně najevo, že si zástavbu nepřejí a zastupitelstvo přijalo drtivou většinou usnesení, ve kterém se zavazuje zachovat původní formu užití pozemků a odmítla zahušťování bytové výstavby v tomto místě. Toto usnesení je k dispozici ZDE:

Ačkoliv všichni věděli, že i když bylo přijato usnesení odmítající zahuštění bytové výstavby v oblasti Těšíkovy, je třeba být i nadále ve střehu. Nikdo ale opravdu nečekal, že se vše změní už za několik týdnů, na dalším zasedání zastupitelstva.
Neuplynuly totiž ani dva měsíce a Těšíkova ulice se dostala opět do ohrožení ! Rada městské části Prahy 12 ( …a to na základě petice týkající se výstavby ve Vosátkově ulici… ) navrhla a na nadcházejícím jednání zastupitelstva, v úterý dne 14.1.2020 přijala usnesení, které požaduje vytvoření územní studie, navrhující nové formy využití ploch na území, které zahrnuje i Těšíkovu ulici! To je ovšem v rozporu se slibem místostarostky Tylové a usnesením zastupitelstva ze dne 27.11.2019, jehož přijetí občané podpořili svou účastí na listopadových jednáních.

Developerských projektů stále přibývá. Plánovaná bytová výstavba stále více neúměrně zatěžuje současnou občanskou vybavenost, chybí nám nová poliklinika, školky, pošta, dětské kluby, pečovatelské domy a domy seniorů neboť stávající infrastruktura Prahy 12 odpovídá létům před více jak 30 lety, kdy se ŕealizovala stávající panelová výstavba.
Výstavba dalších a dalŠích bytů tak může přijít na řadu až po vybudování potřebné infrastruktury, aby nedošlo ke snížení kvality života stávajících obyvatel. Pokud mají vznikat urbanistické studie, tak pak jedině po důkladné participaci s občany a jen tam, kde si je obyvatelé přejí !!

Občané z okolí ulic Těšíkovy, Hasovy a Imrychovy proto sbírají podpisy pod „jejich“ petici“ s názvem „Petice proti zahrnutí ulic Těšíkova, Imrychova, Dobevská a jejich okolí do zadání urbanistických studií“.

A proč občané sbírají podpisy pod tuto petici ?

  • Změna koeficientů a následná výstavba nejprve hrozila pouze v Těšíkově ulici.
  • Občanům se podařilo této výstavbě zabránit přijetím usnesení 27.11.2019.
  • V té době ovšem vznikala petice pro Vosátkovu ulici, která žádá vytvoření nové urbanistické studie pro celý Kamýk od Mariánské/Novodvorské až k Hasově ulici a zahrnuje tedy i Těšíkovu ulici.
  • Jenže nikde není v zadání této studie uvedeno, že má respektovat platná usnesení a může tedy navrhnout cokoli. Má doporučovat nové využití stávajících ploch a to i v oblasti Těšíkovy ulice. Studie tak může místo omezení zástavby přinést její zahuštění a změnu koeficientů na mnohem větším území.
  • O tom svědčí i zastupiteli zveřejněné informace na Facebooku, kde sami připouštějí, že ze studie budou vycházet podněty na další výstavbu.
  • Zadávací dopis, který chtěl starosta odeslat na magistrát jasně říká, že studie má sloužit jako podklad pro změnu územního a metropolitního plánu.
  • Od předání zadání na magistrát nemáme nad studií žádnou kontrolu. Navíc pořizovatelem studie je magistrát a nelze tak zaručit, že magistrát nenechá studii vypracovat v souladu s politikou hlavního města Prahy (tj. bytová výstavba).
  • Signatáři naší petice nesouhlasí s tím, aby bylo rušeno původní usnesení proti zahušťování a změně funkce parkovacích ploch v Těšíkově ulici.
  • Chceme, aby představitelé radnice toto usnesení respektovali a žádáme, aby toto usnesení respektoval i magistrát.
  • Požadujeme, aby oblast Těšíkovy, Dobevské a Imrychovy ulice nebyla zahrnuta do žádných budoucích urbanistických studií.
  • Obyvatelé se na schůzce v ZŠ Zárubova, které byli přítomni i členové RMČ se i na zastupitelstvu vyjádřili proti zahušťování výstavby. Je tedy třeba tuto participaci s občany respektovat.
  • Žádáme o podporu všechny občany hlavního města Prahy. To, co se teď děje na Kamýku (resp. v Těšíkově ulici) se brzy může stát kdekoli jinde. Rozvoj města by měl vycházet z požadavků občanů a nikoli developerů.

Pokud s důvody táto petice souhlasíte, naši spoluobčané z oblasti ulic Těšíkova, Imrychova, Dobevská a okolí budou rádi, pokud je u jejich petičního stánku potpoŘíte i Vy svým podpisem.

Zveme Vás na listopadové mimořádné jednání zastupitelstva, které se bude konat 20.11.2019 od 16:00 v objektu OD PRIOR, kde se konají pravidelná veřejná zasedání zastupitelstva. Hlavním tématem by měla být urbanistická studie „Dostavba sídliště Kamýk“.

Více o uvažovenám developerském projektu „Těšíkova & Imrychova“ se můžete dozvědět ZDE :

PETICE (Ve smyslu zákona č. 85/90 Sb. O právu petičním)

 

Vážená paní, vážený pane,

my, níže podepsaní občané a voliči žádáme členy Zastupitelstva Městské části Praha 12, abyste zvrátili rozhodnutí menšinové rady Městské části Praha 12 zbourat jeden z nejstarších domů ve starých Modřanech – tzv. Králův dům neboli bývalou školní družinu K dolům č. p. 216, která se měla proměnit v kulturně komunitní centrum. Článek v zářijových Novinách Prahy 12 zamlčel, že si toto zbourání vynutí vrácení evropské dotace 8 milionů, kterou na zbudování centra podařilo zajistit, a připraví to Prahu 12 o dalších 5 milionů, kterými se na stejný účel zavázala přispět společnost YIT. Jediným hlasováním pěti lidí v radě menšinové koalice tak přišla naše městská část o 13 milionů a toto rozhodnutí požadujeme revokovat.
Málo věrohodná je záminka s údajně špatnou statikou objektu. Za 77 tisíc si toto tvrzení zajistili radní novým statickým posudkem, jehož závěry působí jako jasná politická objednávka, jež má zbourání Králova domu posvětit.
Radnice má totiž k dispozici posudek jen o půl roku starší – zcela opačného vyznění. Jeho aktualizaci šlo v případě pochyb zajistit za pouhých 8 tisíc. Nový posudek, který objednal Michal Pinc z Hnutí ANO a František Adámek z ČSSD, působí o to problematičtěji, že jeho autor vynáší soudy, jež profesi statika nepřísluší. Doporučuje například rozhodnutí rady z roku 2011 vybudovat z domu firemní sídlo a byty. V závěru posudku se pak dočteme, že při vhodném návrhu by se neměla vložená investice promarnit, což zpochybňuje doporučení objekt zbourat. Body závěru si tak odporují.

Problém si vyžaduje razantní politické řešení a prověření skutečného stavu nezávislým  autorizovaným statikem. Obracíme se na Vás, protože věříme, že i Vaše pomoc může napravit špatné rozhodnutí menšinové rady Hnutí ANO a ČSSD.  Abychom měli šanci, potřebujeme získat tisíce, možná i desetitisíce podpisů. Proto Vás prosíme o přečtení aktuální petice a zvážení připojení se podpisem.

Odkaz na elektronickou petici za zachování Králova domu neboli bývalé školní družiny najdete ZDE :

Petiční výbor:

PhDr. Daniela Rázková

Pavel Burda

Ing. Jan Karas

Jan Kapasný

PhDr. Petr Kopáček

 a další signatáři petice za záchranu Králova domu, bývalé školní družiny K Dolům.

 

Lidé na dvanáctce bývají oprávněně zděšeni, když zjistí, že v jejich blízkosti zase začíná vyrůstat nějaký nový bytový komplex. Zpravidla z toho automaticky viní politickou reprezentaci, která v tu chvíli vede městskou část. Neuvědomují si, že realizace takového projektu je otázkou několika let a že ten, kdo ho odsouhlasil a otevřel dveře developerům, už v momentě, kdy stavba reálně vzniká, třeba i celé roky na radnici nesedí.

V situaci, kdy už nejde stavbě zabránit, zbývá aktuálnímu vedení městské části už jen jediné, pokud nechce jen bezmocně přihlížet – zkusit s developerem vyjednávat a získat od něj alespoň nějaké kompenzace ať už v rovině finančního plnění anebo zbudování například dalších parkovacích stání apod. Předkládáme vám proto seznam velkých projektů i se jmény starostů, kteří je povolili. Zaznamenány jsou zde i případné kompenzace, které se v některých případech podařilo od developerů dodatečně získat, a to opět se jmény těch, kdo se o to zasloužili. Za vlády Petra Hány z ODS, který povolil valnou většinu uvedených megalomanských staveb, se dary na infrastrukturu pohybovaly kolem 180 korun za m2 bytové plochy. Celkově šlo zpravidla o částky kolem 660 tisíc korun na celý mnohamilionový projekt. Výše příspěvků na 700 korun za m2 ve prospěch obce nastala až po nástupu Změny pro Prahu 12 na radnici po roce 2010. V Praze historicky největší příspěvek na infrastrukturu ve výši 15 milionů darovalo YIT Stavo v souvislosti s realizací projektu Hyacint (u polikliniky). Tím Změna začala ulamovat hroty korupce a bránit odtékání peněz do cizích kapes.

Bohužel ve stylu Petra Hány, kdy se začalo zahušťovat území, pokračuje nyní František Adámek, který má v kompetenci územní rozvoj a k developerům má blízko.

1. Obytný soubor nad Modřanskou roklí,
(investor Central Group) – povolen v roce 2010 za Petra Hány (ODS).
V témže roce byl vyjednán dar na školství ve výši 5.000.000,- Kč. Starostka Daniela Rázková vyjednala v roce 2015 další kompenzace v podobě 97 veřejných parkovacích stání v ulici Pavlíkova a Machuldova.

2. Obytný soubor Komořanská,
(investor Central Group) – povolen za starosty Petra Hány (ODS) v roce 2010.
Starostka Daniela Rázková vyjednala v roce 2016 snížení na viladomy a dar 10.000.000,- Kč na výkup Komořanského náměstí.

3. Polyfunkční centrum U Dubu,
(investor Kuchař a Thein) – projekt schválen v roce 2005 za starosty Petra Hány (ODS) a upraven v roce 2014 za starosty Petra Prchala (TOP 09),
Bylo dosaženo kompromisu s občanskými iniciativami.

4. Obytný soubor Modřany – fáze A,
(investor Skanska Reality a.s.) – povolen v roce 2008 za starosty Petra Hány (ODS).
Dar na infrastrukturu obce kolem 660.000,- Kč.

5. Obytný soubor Modřany – fáze B,
(investor Skanska Reality a.s.) – povolen v roce 2008 za starosty Petra Hány (ODS).
Dar na infrastrukturu obce kolem 660.000,- Kč.

6. Obytný soubor Modřany – fáze C,
Bytový dům U cukrovaru (investor Skanska Reality a.s.) – povolen v roce 2008 za starosty Petra Hány (ODS).
Dar na infrastrukturu obce kolem 660.000,- Kč. V roce 2016 byl vyjednán starostkou Danielou Rázkovou (Změna pro Prahu 12) příspěvek na infrastrukturu v podobě ateliéru a bytu pro sociální účely a nouzové případy ubytování.

7. Obytný soubor Modřany – fáze D,
(investor Skanska Reality a.s.) – povolen v roce 2008 za starosty Petra Hány (ODS).
Dar na infrastrukturu obce necelých 400.000,- Kč.

8. Obytný soubor Modřany – fáze E,
(investor Skanska Reality a.s.) – povolen v roce 2008 za starosty Petra Hány (ODS).
Dar na infrastrukturu obce kolem 500.000,- Kč.

9. Neoriviera – fáze H – Staromodřanská rezidence,
(investor Linkin Invest s.r.o.) – povolen 2008 za starosty Petra Hány (ODS).
Dar na infrastrukturu obce kolem 630.000,- Kč.

10. Neoriviera – fáze J,
(investor Linkin Invest s.r.o.) – povolen 2008 za starosty Petra Hány (ODS)

11. Neoriviera – fáze K a L,
(investor Skanska Reality a.s.) – povolen 2008 za starosty Petra Hány (ODS)

12. Neoriviera – fáze F – Rezidence Modřanka,
(investor Horizon Modřany s.r.o.) – povolen 2013 za starosty Petra Prchala (TOP09)

13. Bytové domy Vazovova,
(investor BLOOMING s.r.o.) – povolen v roce 2011 za starosty Františka Adámka.

14. Polyfunkční dům Levského,
(investor GAMAJA s.r.o.) – povolen 2011 za starosty Františka Adámka.

15. Bytový dům Komořany,
(investor DNA Invest) – povolen v roce 2013 za starosty Petra Prchala (TOP 09).
Vyjednán příspěvek na infrastrukturu a rekonstrukci komunitního centra Komůrka.

16. KOTI Hyacint (u polikliniky) – dílčí území A, (dříve Modřanská Alej),
(investor YIT Stavo) – projekt schválen za starosty Petra Hány (ODS) v roce 2010 a upraven za starosty Petra Prchala (TOP 09).
Příspěvek na infrastrukturu ve výši 15.000.000,- Kč dojednala tehdejší radní pro majetek Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12).

17. KOTI Hyacint (u polikliniky) – dílčí území B, (dříve Modřanská Alej)
(investor YIT Stavo) – projekt schválen za starosty Petra Hány (ODS) v roce 2010 a upraven za starosty Petra Prchala (TOP 09)

18. Bytový dům Ve Lhotce,
(investor Bohemia REAL INVEST) – povolen v roce 2013 za starosty Petra Prchala (TOP 09).
Příspěvkem na infrastrukturu je rekonstrukce části budovy čp. 814.

19. Riverpark Modřany,
(investor E-REAL MIRROR) – povolen v roce 2015 za starostky Daniely Rázkové (Změna pro Prahu 12)
Příspěvkem na infrastrukturu jsou prostory pro mateřskou školu a park.

20. Projekt Šance,
(investor Rosen, Rovenský) – povolen v roce 2013 za starosty Petra Prchala (TOP09). Finanční a věcné plnění v podobě nebytových prostor v hodnotě 12.500.000,- Kč bylo dojednáno za starostky Daniely Rázkové (Změna pro Prahu 12).

21. Obytný soubor Na Beránku,
(Prague Property Leader) – stavba povolena v roce 2013 za starostování Petra Prchala TOP09. Zcela bez kompenzací a příspěvku na infrastrukturu obce.

22. Bytové domy Minimax – Belárie II, Tandem One, Tandem Two,
(Sekyra Group) – povolen v roce 2016 za starostky Daniely Rázkové (Změna pro Praha 12). Vyjednán příspěvek v podobě koupacího jezera, altán a podchodu k řece u Freestyleparku.

23. Modřanský háj,
(investor Modřanský háj s.r.o., Modřany Villas s.r.o) – povolen v roce 2008 za starosty Petra Hány (ODS). Starostkou Danielou Rázkovou (Změna pro Prahu 12) byl vyjednán převod pozemku na novou komořanskou školu.

24. Bytový dům U Parku,
(investor EXPANDOR a.s., RZ Development, spol. s r.o.) – povolen v roce 2016 za starostky Daniely Rázkové(Změna pro Prahu 12). Investor přislíbil příspěvek ve výši 200.000,- Kč na vybudování bezbariérového Modřanského biografu. Po odvolání D. Rázkové v dubnu 2017 nebyl záměr jejími nástupci dokončen.

25. Rezidence Písková,
(investor CRESCON) – povolen v roce 2017 za starosty Milana Maruštíka (ANO).

26. Nová radnice u ulice Generála Šišky,
(zhotovitel Geosan Group a Klement, a.s. – investor Městská část Praha 12) – schváleno v roce 2017 za starosty Milana Maruštíka (ANO).

27. Zelený Kamýk v ulici Smotlachova,
(investor JRD) – povolen v roce 2017 za starosty Milana Maruštíka (ANO).

Developerské projekty na snímku a mnohé další byly schváleny za starosty Petra Hány, aniž by se od investorů požadovaly jakékoliv prostředky ve prospěch obce.

 

Na oficiálních stránkách Prahy 12 si přečtete lakonické sdělením že společnost PT Real Estate si vás dovoluje pozvat na veřejnou prezentaci projektů revitalizace bývalých kotelen v ulici Pavlíkova a Papírníkova. My však říkáme : „…nenechte se zmást, nejedná se vůbec o revitalizaci, ale o další zahuštění stávajícího sídliště….“.

Přijďte 21.6.2017 od 19:30 do Modřanského biografu, vyslechněte si prezentaci a řekněte jak zástupcům radnice tak i developerské společnosti svůj názor.

 

Obr. 1 a 2 : Vizualizace uvažovaného projektu Pavlíkova č.p.24 (po kliknutí na fotku s vizualizací se obrázek zvětší)

 

Obr. 3 a 4 : Vizualizace uvažovaného projektu Papírníkova č.p.1 (po kliknutí na fotku s vizualizací se obrázek zvětší)

Další dvě schůzky pracovní skupiny k zástavbě na místě cukrovaru proběhly na radnici během února. Se svými studiemi se představily čtyři architektonické ateliéry, každý se dvěma variantami. Ty už braly v úvahu návrhy, které vzešly od občanů při první veřejné plánovací debatě k projektu v půli září.


 

 

 

 

 

 

Obr, 1 a 2 : Vizualizace zástavby v areálu bývalého cukrovaru

V pracovní skupině jsou zastoupeni lidé z vedení radnice i z opozice, developer i členové občanského sdružení Tichá čtvrť, Spolku pro Komořany, zástupce místního evangelického sboru i zástupce místního vodáckého spolku. Posuzovali varianty, z nichž jedna vždy počítala s využitím zastavěnosti ze 100 %, jak to umožňuje územní plán, druhá pak zhruba z 80 %.

V této fázi studií ještě nešlo o konečný vzhled domů, ale především o koncepční řešení území. Návrhy zahrnovaly kombinaci domů vysokých od 3 do 9 nadzemních podlaží, s garážemi vždy v podzemí. Objevila se idea bulváru s kavárnami, obchody apod., oddělující první řadu polyfunkčních domů od Nové Komořanské, jinde byla použita symbolika modřanských lagun v podobě jezírek mezi domy. V jedné z variant nechyběla ani modlitebna, v další se komín cukrovaru proměnil v rozhlednu… Všechny návrhy umístily centrum v podobě náměstí shodně ke komínu a pamatovaly na komunitní centrum, mateřskou školu a loděnici pro vodáky.

Pracovní skupina také dohodla, které z návrhů budou předloženy veřejnosti k připomínkování při dalším veřejném plánovacím setkání v dubnu. V úvahu bylo nutné brát řadu aspektů a vybrat projekty v základu respektující požadavky veřejnosti, developera i městské části. Jednoznačnou shodou pro další postup a veřejnou prezentaci byly vybrány návrhy dvou atelierů – Chybik + Kristof Architects & Urban Designers a Kuba & Pilař architekti.

Ivana Hudcová, Noviny Prahy 12 březen 2017

Jednou z priorit městské části je odkanalizování Točné formou lokální čistírny odpadních vod. V minulosti již bylo rozhodnuto vyřešit problém přestavbou soukromé čistírny odpadních vod (ČOV) na severozápadním okraji Točné. Bohužel k odprodeji této čističky i přes veškerou snahu městské části nedošlo pro nesouhlas jednoho z členů bytového družstva, které ji vlastní.

Radnice proto hledala pro čističku náhradní umístění. Našla je na pozemku parc. č. 396/33 v k. ú. Točná při ulici Starý Lis. Návrh odpovídá jedné z původních variant ze studie společnosti Sweco Hydroprojekt a.s. s tím, že místo finančně náročného vypouštění vod z ČOV spadištěm do Břežanského potoka je nově navrhováno již prověřené vypouštění přečištěných vod z ČOV do bezejmenného přítoku Břežanského potoka.

„Protože pozemek je ve vlastnictví hl. m. Prahy a ve správě naší městské části, odpadá problém s jeho vykupováním. Bez velkých úprav lze rovněž využít již zhotovenou projektovou dokumentaci stokové sítě v Točné. K další úspoře finančních prostředků dojde i díky tomu, že nebude potřeba vykupovat pozemek a zařízení stávající soukromé čističky a odpadnou i náklady na ekologickou likvidaci jejího zařízení včetně části původní kanalizace. Možnost výhledově přepojit stokovou síť na budoucí centrální systém přitom zůstane zachována,“ vypočítává výhody této varianty místostarostka Rázková, která se problému dlouhodobě s velkým nasazením věnuje.

Dodejme, že po připojení Točné na centrální stoku A2 bude lokální čistička odpadních vod odstraněna. Připomeňme rovněž, že veškeré dosavadní náklady, spojené s projektem, byly uhrazeny z finančních prostředků, které městské části po dohodě s pražskou radní RNDr. Janou Plamínkovou poskytl odbor technické vybavenosti MHMP.

Ivana Hudcová, Noviny Prahy 12 březen 2017


© 2007 Modřanské noviny | iKon Wordpress Theme by Windows Vista Administration | Powered by Wordpress