Hospodářské noviny dne 24. února uveřejnily v rubrice „Dopisy a e-maily“ kritický  text bývalého starosty Městské části Prahy 12 Petra Hány, který ve skutečnosti  více než o současném vedení radnice vypovídá o něm samotném – o zhrzeném  politikovi, který se i bez maturity, jen díky tomu, že měl v ruce „správnou“  modrou knížku, udržel na postu starosty plných 16 let. V místě jeho bydliště jde  přitom o člověka s velmi čitelnou pověstí, podobnou té, jež přiměla k odchodu z  výsluní bývalého starostu Prahy 5.

Koalice s TOP 09 byla „na spadnutí“

V loňských komunálních volbách na Praze 12 uspělo více poměrně vyrovnaných stran  a hnutí – TOP 09 (9 zastupitelů), ODS (8 zastupitelů), ČSSD (7 zastupitelů) a  Změna pro Prahu 12 (6 zastupitelů). Všechny mají relativně silné zastoupení,  takže v tomto smyslu se vyjednávání vedla složitě, neboť chyběl výrazně silnější  lídr. Dva měsíce probíhal kolotoč jednání s ODS a TOP 09.

Na „spadnutí“ byla  také dohoda TOP 09, ČSSD a Změna pro Prahu 12, která by byla nejblíže voličskému  volání po změně na Hánou zkompromitované radnici. Bohužel závěry jednání s TOP  09 a ODS se vždy druhý den překvapivě obrátily o 180 stupňů. Přesto bylo nutné  hledat shodu na společném koaličním programu. Výsledkem je nový tým, který  představují Změna pro Prahu 12, ČSSD a Věci veřejné. Dvě z těchto stran jsou  dokonce na jiné úrovni koaličním partnerem strany autora dopisu Petra Hány, tedy  ODS. Je všeobecně známo, že jeho strana ODS je ve vládě Petra Nečase koaličním  partnerem Věcí veřejných, o které se v dopise „otírá“, a v pražském zastupitelstvu vytvořila koalici občanských a sociálních demokratů, která mu  poskytla dobře placené místo šéfa nového výboru dopravy, kde si přijde až na 80 000 Kč měsíčně hrubého.

Prioritou koalice je otevřená radnice

Současná koalice Změny pro Prahu 12 pracuje v zájmu občanů Prahy 12. Prosazuje  otevřenou radnici, změny v developerských projektech, které přispějí k lepšímu  životnímu prostředí a odhaluje nevýhodné smlouvy mezi radnicí a podnikatelskými  subjekty, které mají podíl na tom, že kasa městské části je téměř prázdná a již  po dvou měsících je jisté, že bývalý starosta nevedl správu obecního majetku s  péčí řádného hospodáře. Je proto s podivem, že namísto pokání, které by bylo na  místě, má pan Hána tak silnou potřebu opakovaně pomlouvat své nástupce jen  proto, že ho vystřídali v čele radnice.

Daniela Rázková
radní Městské části Praha 12 za KDU-ČSL
lídr hnutí Změna pro Prahu 12

Pozn. redakce : Vlastní článek, na který paní Daniela Rázková reaguje je k náhlédnutí  ZDE