Na začátku ledna 2013 uzavřeli občané z místních občanských sdružení na Praze 12 dohodu o úpravě projektu „U Dubu“ tak, aby se po osmi letech soudních a správních sporů mohla stavba s požadovanými úpravami realizovat.
Osobně se zdržím komentáře o tom, zda tento projekt je pro danou oblast celkově na místě. Jako zásadní však vnímám fakt, že každá politika, přičemž u politiky komunální to platí dvojnásob, je umění vyjednávání a kompromisů.
Zainteresované občanské sdružení ale toto jednání s investorem zvládlo, což dokládá i tisková zpráva, zformulovaná oběma stranami, tzn. Sdružením občanů Prahy 12 společně s investorem. Občanské sdružení ji pak následně pod názvem „Zvítězily obě strany“ doručilo do redakce Novin Prahy 12.
Občanské sdružení se těšilo, že se jejich úspěch v tvrdém a několikaletém vyjednáváních s developerem objeví na stránkách místních novin a vedle pocitu vnitřní hrdosti se stane i návodem, inspirací a „vzpruhou“ pro ostatní, „stejne postižené“. Bohužel se tak nestalo a nestane. Uvedený článek byl ze stránek „Novin Prahy 12“ stažen. Občanské sdružení se celkem po právu ptá proč ? Šlo přeci o pozitivní událost na „půdě“ Prahy 12 se závěrem, kdy obě strany přiznaly určitou úroveň politického kompromisu a dohodly se.
Bylo to snad z důvodu nemotivovat ty druhé ? Zatajit fakt, že i v jednání s tvrdou developerskou společností se dá najít jistý kompromis a nemusí se vždy jednat o „jednostranný diktát“ silnějšího ? Odpověď si však musí najít čtenář sám….
Na rozdíl od radničního měsíčníku „Noviny Prahy 12“ výše citovanou tiskovou zprávu uveřejňujeme.
Zvítězily obě strany: tlak občanů byl úspěšný, investor upravil projekt
Spor o podobu nového centra U Dubu s administrativními a společenskými prostory a byty, které vyroste v centru nových Modřan, končí. Po osmi letech dosáhli úspěchu občané, kteří měli výhrady k původní podobě projektu. Ale vlastně je to vítězství obou stran.
Investor Kuchař & Thein s.r.o. podepsal 7. ledna 2013 dohodu se Sdružením občanů Prahy 12. Přistoupil na změny, které projekt v konkrétních realizačních parametrech přibližují přání obyvatel lokality a naplňují tak lépe jejich představy.
Investor rozsáhlého komplexu budov U Dubu, který plánuje postavit poblíž modřanské polikliniky naproti poště, našel společnou řeč s obyvateli okolních domů a projekt ve sporných místech upravil. Sníží se výška některých objektů centra, a to i těch, které přímo sousedí s rodinnými domy. Investor se vzdal vjezdu z ulic K dolům a Soukalova a zvýšil také počet parkovacích míst.
Občanské sdružení a sousedé budoucí stavby naopak zastavují soudní spory s investorem a stavba je tak odblokována. Na jedné straně tlak občanů byl úspěšný, na druhé straně investor může stavbu realizovat, zvítězily obě strany, zvítězil rozum.
„Před pár lety jsem přátelům ze sdružení napsal, že vydržíme do vítězství a jsem rád, že se nám podařilo dosáhnout rozumné úpravy projektu ve prospěch lidí, kteří bydlí v jeho sousedství,“ řekl k dohodě s investorem předseda Sdružení občanů Prahy 12 a zastupitel městské části za Změnu pro Prahu 12, profesor Michael Valášek. Dohoda povede jak ke změně projektu, tak k ukončení soudních sporů.
„Je vidět, že má smysl brát se za svá práva. Jde o příklad, kdy vytrvalý tlak na státní správu a samosprávu vedl ke konečnému smírnému řešení letitých sporů mezi investorem a místními občany,“ komentovala podepsanou dohodu zastupitelka za Změnu pro Prahu 12, radní Daniela Rázková.
Centrum nových Modřan se tak v blízké době výrazně změní. „Projekt U dubu s sebou přináší významný estetický i funkční přínos. V rámci projektu vzniknou také nové atraktivní byty s důrazem na kvalitu a architektonické zpracování, nebytové prostory pro drobné živnostníky či lékaře,“ sdělil Jan Kuchař, jednatel společnosti Kuchař & Thein.
Ing. Kateřina Rubešová, Ph.D.
Sdružení občanů Prahy 12
Leden 31st, 2013 at 10:37
Nemám pocit, že by šlo zrovna o nějaké vítězství, ba naopak – opět se tu zastaví i zbývající plocha, která by stačila zkultivovat a udělat v ní třeba park s důstojným vymezením prostoru pro památeční strom, který díky výstavbě zanikne. A co ty vzácné žáby? Ty už asi raději odskákaly pryč, když viděly, že i sdružení, které je tam objevilo, považuje tyto změny za úspěch v řešení celé situace.
Teď se staví u Polikliniky, pak naproti Policii ČR a nakonec U Dubu – to Vám připadá jako vítězství? Mě tedy ne. Navíc bytovky stavět v místě, kde jsou rodinné domy je absolutně nevhodné řešení.
Leden 31st, 2013 at 23:06
Vážený pane,
dovolte mi podělit se s Vámi o můj názor. To, co je popsáno v článku, mi skutečně připadá jako vítězství.
S přáteli ze Sdružení občanů Prahy 12, s mými sousedy z Tylovy čtvrti a s Ateliérem pro životní prostředí jsme hledali osm dlouhých let skulinku, jak se rozloučit s projekty naplánovanými na pozemcích od polikliniky až na nároží naproti poště. Po volbách v roce 2010, když jsme se dostali se Změnou pro Prahu 12 z opozice na pozici, jsme začali zjišťovat možnosti, jak zastavit nebo upravit plánované projekty: Modřanská alej a polyfunkční centrum U Dubu.
Bohužel ze strany předchozího vedení radnice Prahy 12 již byla učiněna nezvratná rozhodnutí, která městskou část smluvně zavazovala k realizaci jedné i druhé výstavby. Investoři v obou případech měli platná územní rozhodnutí.
Od riskantních soudů, které by mohly dopadnout v neprospěch městské části, jsme byli – my zástupci Změny pro Prahu 12 – právníky zrazováni. Navíc naši koaliční partneři nesdíleli náš názor, abychom se pokusili stavby zastavit a razantně změnit.
Proto jsme v obou projektech vedli jednání jednak se společností YIT a také se zástupci FINEPu a společností Kuchař a Thein. Byla to vleklá často i konfliktní jednání, která se podařilo uzavřít až po dvou letech, kdy občané bouřící se proti podobě polyfunkčního centra U Dubu platili právníky, odborné posudky a sledovali všechna správní řízení. Byl to obrovský výdaj nejen času a energie.
To, že místní lidé vydrželi jednotně postupovat osm let, považuji za zázrak a smekám před jejich občanskou angažovaností. Podařilo se jim změnit projekt tak, že byly stavby upraveny, sníženy, změněny vjezdy. Navíc se zdá, že mezi investorem a okolními obyvateli mohou nastat normální sousedské vztahy.
Občanské sdružení Ateliér pro životní prostředí prosadilo do projektu dvě jezírka, která mají ochránit ropuchu zelenou a která vybuduje investor podle doporučení ochránců přírody. I v tomto směru bylo dosaženo rozumné domluvy. Stojím si zatím, že celý příběh o sousedech U dubu je pohybem vpřed a dobrým příkladem.
Budu ráda, když spolu s námi budete usilovat o přívětivější tvář této části Prahy a posílíte naše řady :).