Dosud jsem měla život krásný, byť těžký. Díky tomu jsem se naučila rozhodovat a hledat z různé šlamastyky rozumná východiska. Poskládat vedle sebe argumenty a pochopit reálný stav. O to se teď snažím i jako vaše starostka na radnici Prahy 12.

Nesu přitom odpovědnost i za to, že radnice bude respektovat i právně závazná rozhodnutí mých předchůdců. Tam, kde je možné změnit nebo alespoň upravit předchozí rozhodnutí ve prospěch stávajících obyvatel, děláme pro to s kolegy maximum. Jsou ale i taková rozhodnutí, která již nelze vrátit zpět. Jde bohužel o nevratné právní kroky.

Mám tím na mysli i „dědictví“ v podobě některých stavebních kauz. Známe všichni krásná, politikou však zdiskreditovaná, slova jako třeba „upřímně“ od Stanislava Grosse. Z doby ještě dřívější slovo „sou-druh“. Z doby, kdy nejen v Praze 12 vládla ODS, pak slovo „investor“, nebo také developer. Možná také když slyšíte to slůvko developeři, naskočí i v mysli někoho z vás trošku jiná slova – „ve při“.

Zpravidla jsou totiž ve při s okolím. Jejich zástavba občas hyzdí město, je předimenzovaná nebo jinak zatěžuje vás a vaše sousedy. Mnohé projekty schválené už v době dávno minulé se staví právě teď. V době, kdy vedou radnici lidé, kteří by na ně ani nekývli.

Správní řízení úřadů trvá totiž velmi dlouho a staví se tak stavby, které povolili naši předchůdci. S investory alespoň opakovaně vedeme tvrdá jednání a daří se nám získat pro městskou část určité výhody. Místo bytové zástavby doplňujeme infrastrukturu jako školky, někde nebytový prostor pro ordinaci lékaře, nebo Czech Point či poštu.

Takto jsme upravovali třeba stavební projekt Šance za pražským silničním okruhem. Dalším dědictvím po předchůdcích je stavební louka v Komořanech. Už z roku 2008, kdy developer koupil od soukromníka komořanskou louku a kdy radnice vedená Petrem Hánou z ODS zde povolila vila domy. Rozhodnutím magistrátu zde stvrdili ještě navíc výškové panelové domy. S minulým vedením jsme proti panelákům úspěšně protestovali u soudu a chceme stále totéž. Dohodu investora a občanů, aby zvítězily obě strany metodou win-win. Tedy je lepší se dohodnout na přijatelném řešení pro developera a občany, než případ zablokovat, neboť zablokování vždy vypudí síly, které případ odblokují, ale už bez dohody s občany. Síla budí proti sílu. Na komořanské louce místo osmipatrových domů budou třípatrové a kromě hřiště v projektu získáme 10 milionů korun na komořanské náměstí, o jehož vykoupení jsme usilovali více než dvě volební období.

S obyvateli, kteří chtějí ovlivnit podobu jejich města, se setkáváme a o stavebních záměrech s nimi diskutujeme. Řada vašich skvělých nápadů je tak již na světě nebo zakotvena ve smlouvách s investory. Díky vám za to!

PhDr. Daniela Rázková (Noviny Prahy 12 říjen 2016)