Zvítězily obě strany : tlak občanů byl úspěšný, investor upravil projekt.

Noviny Prahy 12, březen 2013

Zvitezily obe strany

 

Stavbu v Modřanech nechtějí. Ale zastaví ji ?

Metro, 3.3.2011

Osamocený památný dub obklopí kanceláře a byty

Metro, 7.10. 2010

u-dubu_101007

Odpor proti nové výstavbě v Modřanech

ČT 1, Události v regionech – Praha, 4.10.2010

Obyvatelé Modřan se bouří proti výstavbě patnáctipodlažních věžáků v biotopu, ve kterém žijí chránění živočichové. Společnost Finep už pokácela většinu stromů,podle občanského sdružení prý bez povolení.

Zpravodajská relace České televize k nahlédnutí ZDE

Modřany přišly o sto třicet stromů

Právo, 22.9.2010

Ve středu Modřan padlo 130 vzrostlých stromů. Mimo jiné sloužily jako izolační zeleň, která chránila obyvatele v okolí Sofijského náměstí od hluku a smogu z frekventované ulice Generála Šišky. Radnice se brání, že vše bylo řádně povoleno a investor vysadí náhradní zeleň ve větším počtu.
Na místě má totiž vzniknout polyfunkční komplex s byty, obchody a dalšími prostory. „Firma sice měla ke kácení povolení, ale na místě je biotop se vzácnými živočichy. Právě kvůli němu nemělo ke kácení zatím dojít. Oni nemají vyřízenou výjimku. Dendrologický posudek odhadl cenu stromů na 1,8 miliónu korun. Zatím jich pokáceli jen část a my chceme zabránit tomu, aby padly všechny,“ řekla Právu zastupitelka Prahy 12 Eva Tylová (SZ).
Poukázala také na to, že společnost, která chce na dotčených pozemcích stavět, není jejich vlastníkem, a jsou tedy stále v majetku obce.

Hledají viníka

„Chceme, aby se našel viník celé události. Hnutí Změna pro Prahu 12, jehož jsem zastupitelkou, bude podávat i trestní oznámení,“ dodala s tím, že se na místě začalo kácet v pátek. Společnost prý počítala s tím, že většina obyvatel odjede na víkend pryč a vše proběhne v klidu. Přesto se na místě shromáždilo asi sto občanů.
Starosta Prahy 12 Petr Hána (ODS) řekl, že kácení bylo řádně povoleno, a je tedy legální. „Na místě bylo pokáceno 130 stromů, společnost místo nich vysadí dalších 190. Vymítili 4000 metrů čtverečných keřů a náletových dřevin, místo toho vysadí 4320 metrů keřů a popínavých rostlin. Projekt polyfunkčního komplexu má již od loňska územní rozhodnutí a řadu stavebních povolení. Do konce roku by měla být všechna pohromadě,“ sdělil.
Pozemky má podle něj investor od radnice v pronájmu, a proto na nich může provádět úpravy, neboť má souhlas vlastníka. Radnice také podepsala smlouvu o jejich budoucím prodeji. „Společnosti pozemky prodáme za stanovenou cenu, která vzešla ze soutěže. Změna pro Prahu 12 z toho dělá zbytečnou předvolební maškarádu,“ dodal Hána.

Autor: Hynek Paštěka

Kácení bez povolení ?

Pražský deník, 22.9.2010

Modřany – Zeleň musí stranou. Prioritní je bytová výstavba. To jsou hesla, kterými se podle opozice řídí státní správa i samospráva v Modřanech. Prozatímním výsledkem je 130 pokácených stromů a několik tisíc keřů za bezmála dva miliony korun. Poškození životního prostředí se prý dá jen těžko vyčíslit. V zelené lokalitě poblíž Sofijského náměstí úřadovala firma najatá developerem.
„Je neuvěřitelné, že zeleň pokácela ve chvíli, kdy ještě nebyly uzavřeny soudní spory o stavbu polyfunkčního centraU Dubu, a nemohla tak mít všechna potřebná povolení,“ zdůrazňuje Michal Pinc z hnutí Změna pro Prahu 12. Jeho kolega Ivan Číla dodává, že ke kácení nebyla udělena výjimka Správy Chráněné krajinné oblasti Český kras, a to kvůli zásahu do přirozeného vývoje chráněných živočichů žijících na postiženém území.
„Najatá firma navíc nekácela na pozemcích investora, nýbrž hlavního města Prahy,“ dodává Číla. Deník informoval o víkendové manifestaci Modřanských namířené proti údajně svévolné devastaci cenné zeleně.
Vedení tamní radnice ale trvá na tom, že kácení bylo zcela legální a opozice téma zneužívá v nekalém předvolebním boji.
Zastupitelka Prahy 12 Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12) o víkendu připustila, že firma ke kácení získala povolení. Úřad ale podle ní neměl pro jeho vydání dostatek informací.
Starosta Prahy 12 Petr Hána (ODS) ale jednoznačně odmítá pochybení modřanské radnice.
Za povolením podle něj stojí odbor životního prostředí a ten je úřadem státní správy, nikoliv samosprávy.
Nespokojeným občanům vadí, že se kácelo na obecním pozemku. Podle Michala Pince ze Sdružení občanů Prahy 12 tedy městu vnikla škoda. On a jeho kolegové nyní zvažují podání trestního oznámení kvůli porušování povinností při správě cizího majetku. Hána sice uznal, že dotčené místo stále patří Praze, stavební firma Finep ale podle něj má k dispozici smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Pozemky bude moci odkoupit až po zkolaudování domů. Už před tím prý může připravovat pozemek ke stavbě, tedy i kácet, a nemusí žádat o svolení vlastníka. Základní spor mezi Hánou a lidmi ze sdružení pro Prahu 12 je v tom, zda současný územní plán umožňuje na pozemcích výstavbu či nikoliv.

Jakub Krupka a ČTK

Lidé protestovali proti kácení stromů

Pražský deník, 20.9.2010

Praha 12 – V pražských Modřanech včera několik desítek lidí protestovalo proti kácení stromů v blízkosti Sofijského náměstí. Vadí jim, že investor údajně nemá všechna potřebná povolení k plánované bytové výstavbě, a přesto již prý pokácel asi 130 stromů a tisíce keřů v hodnotě asi 1,8 milionu korun. Řekla to zastupitelka Prahy 12 Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12). Podle starosty dvanácté městské části Petra Hány (ODS) je kácení legální a kritiku označil za předvolební boj. Zastupitelka Rázková připustila, že firma má ke kácení povolení, úřad ale podle ní neměl pro jeho vydání dostatečné informace.

 ČTK