Zhodnocený pozemenk pro developera

Česká televize, Události v regionech, 16.12.2013

Modřanská radnice zhodnocuje pozemek soukromému developerovi. Koupil ho od Prahy za 70 milionů a teď požádal o zvýšení kódu zastavěnosti. Pozemek by tak podle opozice získal hodnotu o 120 milionů vyšší. Konečné slovo budou mít magistrátní zastupitelé.

Vlastní reportáž je ke shlednutí ZDE : (od minuty 7:36)

 

Exstarosta Prahy 12 se dostal na post asistenta místostarostky

Pravo, 4.10.2013

Trafika pro ex starostu

Převrat na radnici Prahy 12. Jediný pražský starosta z ČSSD skončil

iDNES.cz, 27.04.2012

Na radnici Prahy 12 došlo k bleskovému převratu. Rozpadla se koalice ČSSD, Věcí veřejných a Změny pro Prahu 12, která našla nové koaliční partnery v ODS a TOP 09. Zastupitelstvo v pátek odvolalo Františka Adámka, jediného pražského starostu z ČSSD. Novým se stal Petr Prchal z TOP 09. Strany nové koalice mají po třech křeslech v radě.

V tajné volbě pro Prchala hlasovalo 21 ze 33 přítomných zastupitelů. Adámek své odvolání označil za „bezprecedentní porušení koaliční smlouvy“ ze strany Změny pro Prahu 12.

„Koaliční smlouva obsahovala mechanismy, které řeší problémy a rozpory v koalici. Klub Změna pro Prahu 12 bez jakéhokoliv upozornění na zastupitelstvu odhlasoval moje odvolání i přesto, že ještě v dopoledních hodinách se radní za Změnu pro Prahu 12 účastnili jednání rady,“ řekl Adámek. Podle něj se jednalo o předem připravenou akci, zástupci nové koalice totiž měli připravené veškeré podklady pro hlasování zastupitelstva o odvolání členů rady.

Radní Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12) zdůvodnila změnu nefunkčností koalice v posledních měsících. Nemohla se v poslední době spolehnout na hlasy Věcí veřejných . Poté, co ani napodruhé nebyl kvůli neúčasti jedné ze zastupitelek za Věci veřejné schválen rozpočet městské části, dostala Změna pro Prahu 12 nabídku od ODS a TOP 09.

„Uvědomovali jsme si, že se situace s rozpočtem může opakovat,“ řekla Rázková. Koalice se totiž opírala jen o 18 hlasů z 35 zastupitelů. Navíc tři hlasy z toho tvořila podpora komunistů, kteří přímé zastoupení v radě neměli.

„Nabídka byla velkorysá a partnerská a zaručí normální chod obce. Dohodli jsme se na průsečíku volebních programů. Osobní averze musí jít stranou,“ dodala Rázková.

Kromě starosty Adámka byli v pátek odvoláni také další radní za sociální demokracii Jaroslav Dvořák, Jan Marhoul a Petr Serafin, dále radní za VV Jana Knoblochová a Ivana Kyliánová Matoušková a v radě nezůstal ani Marek Rejman ze Změny pro Prahu 12.

První místostarostkou s pravomocí zastupovat v nepřítomnosti starostu zůstala Eva Tylová ze Strany zelených, která byla zvolena za Změnu pro Prahu 12. Dalšími místostarosty se stali Hana Jandová (TOP 09), Jiří Fremr a Zlatuše Rybářová (oba ODS). Placenou radní bude také Rázková. Na neplacené posty v radě byli zvoleni Miroslava Veselíková (TOP 09) a bývalý modřanský starosta Petr Hána (ODS). Nové vedení radnice pak schválilo i rozpočet na letošní rok.

Autoři: iDNES.cz, ČTK

Praha 12 je „rudá“: starostou se stal bývalý tajemník KSČ

iDNES.cz, 14.12.2010

Praha 12 se stala první „rudou“ městskou částí. Novým starostou se stal totiž bývalý tajemník KSČ, nyní člen ČSSD František Adámek. Do křesla starosty mu potom pomohly tři hlasy komunistů. ODS a TOP 09 se ocitly v opozici.

Ilustrační foto | foto:  Radek Cihla, MF DNES

V Praze 12 uzavřela koalici ČSSD, Změna pro Prahu 12 a Věci veřejné. Ty mají dohromady sice pouhých 15 hlasů, na jejich stranu se ale přidali komunisté, kteří získali v zastupitelstvu Prahy 12 tři mandáty. TOP 09 a ODS se 17 hlasy tak skončily v opozici.

Starostou se tak stal dnes už sociální demokrat Adámek. Zastupitelstvo od počátku provázely emotivní projevy zastupitelů z různých klubů. Adámek byl ještě na začátku 90. let členem a tajemníkem KSČM, za to byl některými zastupiteli dnes kritizován. „Vzhledem k tomu, že vznikla tato neočekávaná koalice, nad Prahou 12 vyjde rudá záře,“ řekl končící starosta Prahy 12 Petr Hána z ODS.

„Věci veřejné porušily písemně uzavřenou koaliční dohodu s vítěznou TOP 09 a druhou ODS, které přešly do opozice. Z nepochopitelného popudu se přidaly k daleko slabší koalici, než kterou původně formovaly společně s TOP 09 a ODS. Praha 12 se tak ocitla o 20 let nazpět. Pro TOP 09 je ale jakákoli spolupráce s komunisty naprosto nepřijatelná a z pozice efektivní opozice se nyní budeme snažit stávající situaci co nejdříve změnit,“ přidal se volební lídr TOP 09 na Praze 12 Petr Prchal.

„Volilo mne 18 zastupitelů zvolených občany Prahy 12. Znamená to, že i ta část občanů, která volila KSČM. Já chci pracovat pro všechny občany, tedy i pro ty, kteří volili KSČM, proto s tím nemám problém,“ komentoval své zvolení pro iDNES.cz František Adámek.

Nyní starosta z ČSSD, dříve tajemník KSČ

Kromě podpory komunistů vadila pravicovým stranám také Adámkova minulost. Byl totiž v osmdesátých letech členem KSČ a v prosinci 1989 se stal tajemníkem strany. V červnu 1990 byl zvolen za komunisty poslancem České národní rady. Do ČSSD přestoupil v roce 1996.

Jak upozornila v březnu MF DNES, Adámek se navíc zúčastnil v roce 1989 speciálního školení ve Slušovicích. Školení mělo jediný úkol: vyškolit profesionální diskutéry, kteří by vytvářeli příznivou atmosféru pro oficiální řečníky. Mezi nimi byl i Adámek.

„V roce 1989 si mě zavolal ředitel podniku, kde jsem pracoval. Řekl, že je tady nějaký soudruh, který se mnou chce mluvit, že vzniká skupina, která by měla chodit na besedy a tam obhajovat kroky strany ve vazbě na přestavbu, a že ne všechno se dělá dobře, ale zase se nesmí s vaničkou vylít i dítě. V tu dobu to na mě zapůsobilo, tak jsem řekl, že jo,“ hájil se v březnu Adámek,

 Autoři: ab, ČTK

Pražské radnice mají nový hit. Plánují stěhování za miliardy

iHNED.cz, 27.6.2010

Praha 4 vybírala jen z jediné nabídky, ostatní firmy podle tajemníka nesplnily výběrová kritéria.

Pražské radnice plánují před komunálními volbami stěhování za miliardy korun. Mnohé přitom přejímají vzor sporného stěhování magistrátu do Škodova paláce. Tedy prodají vlastní budovu a půjdou do pronájmu.

Praha 4 opravila přednedávnem své historické sídlo v Nuslích za téměř 60 milionů korun. Přesto se její vedení rozhodlo pro velké stěhování k lékařům do polikliniky Budějovická. Nájemní smlouva má být uzavřena na pětatřicet let, Praha 4 zaplatí celkem 1,8 miliardy korun včetně daně.

Výběr z jedné nabídky

Radnice měla v tomto případě lehkou úlohu. Podobně jako magistrát u Škodova paláce vybírala jen z jediné nabídky, od společnosti Medicon. Ostatní firmy podle tajemníka Prahy 4 Lannyho Dudry nesplnily výběrová kritéria.

Podle opozice by měla radnice od stěhování upustit. „Stěhování je sice potřeba, ale ne za tuto cenu,“ říká opoziční zastupitel Vladimír Vedral (SZ). Podle něj přesun už zřejmě nic nezadrží. Oficiálním důvodem stěhování je sloučení odborů z třinácti budov, kam musejí lidé za úředníky chodit.

Praha 12 se chystá také do nového. Nebude to cizí budova, ale bývalý obchodní dům Prior, který městské části patří od 90. let. Radnice na opravu potřebuje zhruba 400 milionů korun. Zatím opravila část pro maloobchody za přibližně 60 milionů.

„Stěhování je ale v nedohlednu, přestože se stále prodávají pozemky nebo jesle s odůvodněním, že šetříme na rekonstrukci,“ říká opoziční zastupitelka Daniela Rázková za Změnu pro Prahu. Naposledy radnice prodala za 160 milionů pozemky na letišti Točná. Výběrové řízení na opravu bývalého obchodního domu by mělo začít nejdříve v příštím roce. Opravy zdržuje podle radnice finanční krize.

Palác za 1,6 miliardy

Praha 7, která vlastní radnici nemá a sídlí proto v pronájmu, zase chce nové sídlo. Pro svých 215 úředníků chce koupit od PPF rozestavěný projekt Argentinská hvězda – tedy komplex tří budov mezi Holešovickou tržnicí a nádražím Praha Bubny. Jeho pořízení má stát 1,6 miliardy korun a úředníkům by přitom měla podle realitních expertů stačit mnohanásobně menší a také lacinější budova. Radnice ale tyto námitky odráží tím, že v nových prostorách bude i poliklinka s osmdesáti zaměstnanci a kulturní centrum.

Ve středu mělo zastupitelstvo Prahy 7 koupi projektu Argentinská hvězda odsouhlasit, ale na poslední chvíli z toho sešlo. Radnici totiž na poslední chvíli došla konkurenční nabídka. Jenže ta, jak HN a server iHNed.cz zjistily, byla falešná a měla zřejmě jen spornou koupi projektu od PPF zmařit.

Petr Weikert, Marek Pokorný

Místostarosta odstoupil z kandidátky ODS

Právo, 14.6. 2010

PRAHA – Místostarosta Prahy 12 Martin Štengl před dnešním oblastním sněmem odstoupil z kandidátky ODS. V mailu kolegům, jenjž má Právo k dispozici, to odůvodnil tím, že mu vadí, že za starostou Petrem Hánou jsou nominování lidé, „kteří jsou členy ODS velmi krátce a v některých případech neznáme ani jejich ,skutečné jméno‘.“ A to na úkor jiných.
Štengl také napadl způsob sestavení kandidátky, podle něho ODS pro obnovení své pozice v metropoli musí nabídnout „ty nejlepší kandidáty bez ohledu na osobní antipatie“. Štengl má na modřanské radnici na starost rozpočet, majetek a investice. Hána, jenž má mnohé kritiky, si myslí, že kandidátku sněm odsouhlasí i bez Štengla.
„Místostarosta Štengl byl pouze mnou navržen na třetí místo, avšak svou kandidaturu, kterou původně přijal, přehodnotil. Nejde o žádné drama, neboť již dlouhodobě avizoval, že nehodlá obhajovat post místostarosty,“ sdělil Právu Hána.
Vývoj v místní ODS podle opoziční zastupitelky Daniely Rázkové (Změna pro Prahu 12) nenaznačuje posun k lepšímu. „Z kandidátky vypadli lidé, jejichž některé názory a postoje naznačovaly, že by se místní ODS mohla začít chovat jinak, věcně a méně arogantně vůči ostatním zastupitelům,“ uvedla pro Právo Rázková.

(trj)