Od jednoho místního živnostníka jsme tento týden obdrželi velice zajímavou informaci, kterou  jsme se rozhodli zveřejnit. Upozorňujeme tak na jisté a nekalé praktiky  a varujeme  ostatní poctivé podnikatele. O co se vlastně jedná ?

V lednu tohoto roku nalezl podnikatel  ve své poštovní korespondenci dopis od společnosti „Seznam firem s.r.o.“, který se na první pohled tváří jako faktura na částku 2.388,- Kč s DPH za službu „Seznam firem – uveřejnění inzerenta v internetovém katalogu 2012 za období dle všeobecných obchodních podmínek„. Hned v začátku je třeba poznamenat, že si příjemce žádné služby  tohoto druhu neobjednal a s uvedenou firmou nikdy nejednal. Navíc jako zavádějící vnímáme samotný název společnosti, který se podle nás maskuje za solidní a renomovanou společnost Seznam.cz, a.s, provozující portály Seznam.cz a Firmy.cz, které rovněz nabízejí uveřejnění firem v internetovém katalogu.

Zpět ale k citované faktuře. Ve skutečnosti se však prakticky jedná „pouze“ o „návrh na uzavření smlouvy“, přičemž její přijetím se rozumí úhrada faktury na účet společnosti. Pokud by případný podnikatel fakturu buď omylem, neznalostí nebo nedopatřením zaplatil, dostane se do začarovaného kruhu, z kterého je dle mého názoru velice obtížná cesta ven. Jak by potom samotný obchodní vztah vypadal ?

 

Obr. 1: Náhled na zasílanou proforma fakturu, resp. lépe řečeno na „návrh smlouvy“. Zvětšení pohledu získáte po kliknutí na tento náhled (velikost 350 kB)

Kličky a fígle povedené firmy…

Ačkoliv se text na „faktuře“ tváří jako katalog firem za období 2012, tzn. na jeden rok, ve skutečnosti je v textu ještě doplněk, že se „období řídí dle obchodních podmínek„. Při jejich pročtení náhle zjistíte, že smlouva je sice na 12 měsíců, nicméně platba je platná pouze na 6 měsíců. Po 6 měsících byste tedy obdrželi opět fakturu na další částku 2.388,- Kč.

Jak je dle obchodních podmínek uvedeno, zaplacením první, tzv. proforma faktury uzavíráte smlouvu na 12 měsíců. Pokud ale nejpozději jeden měsíc před koncem smluvního vztahu a to podotýkám pouze písemně nebo osobně smlouvu nevypovíte, obchodní vztah se rázem mění z doby určité (12 měsíců) na dobu neurčitou (prakticky na stálo). Vzhledem k tomu, že je smluvní vztah možné vypovědět pouze písemně nebo osobně, není nikde záruka, že se Vám vůbec podaří ze vztahu vyvázat. Vaší písemnou výpověď firma Seznam firem s.r.o. totiž nemusí z jakéhokoliv důvodu vůbec přijmou a osobně ?… Hledej si mě…!!

Někdo nám ale může samožřejmě oponovat, že v případě sporu tu máme soud a že žijeme v „právním státě“. Teoreticky ano, nicméně prakticky je v obchodních podmínkách výhradně uvedeno, že případný spor bude dle věcné příslušnosti řešit výlučně Městský soud v Brně nebo Krajský soud v Brně. A jak máme informace z řad odborné veřejnosti, nejvíce vytížené soudy jsou právě v Brně…V tomto případě se na Vás tak může dostat řada třeba i za 4 roky…a do té doby platíte a platíte, protože jinak riskujete exekuci. Za dobu 4 let Vás toto „malé“ pomýlení může přijít minimálně na 20.000,- CZK a to nemluvím o již zmiňovaném nebezpečí exekuce….a nepochybujte, že by si tento „proces“ firma „Seznam firem s.r.o.“ nechala ujít.

Obchodní podmínky ze kterých citujeme, si můžete prohlédnout  ZDE (velikost 1,43 MB)

Podnikatelé a živnostníci, mějte se na pozoru !

Chceme proto touto cestou vyzvat všechny podnikatele, kteří byli popřípadě ještě budou touto nebo podobnou společností osloveni. Mějte se prosím před podobnými „firmami“ důrazně na pozoru. Zároveň Vás žádáme, abyste na podobné praktiky upozorňovali a případně tak varovali i ostatní. Náš portál je v tomto směru všem otevřený.

Případné další odkazy, věnující se „Seznamu firem s.r.o.“ :

Občanské sdružení Společná obrana – Stránky pro boj nejen s katalogovými podvody

Pelmel – informační portál