Návštěva z vesmíru….

Čtenářská gramotnost je v posledních letech často diskutovaným tématem. To, že děti dnes čtou méně než dříve, je skutečnost všeobecně známá. Proto se v rámci učiva českého jazyka a literatury v ZŠ Písnická na Praze 12 zaměřují nejen na četbu různých literárních žánrů, ale pokoušejí se s dětmi i o vlastní tvorbu. Tentokrát s žáky 5. třídy zkusili napsat scifi povídku. Ukázku jedné z prací na podporu této práce zveřejňujeme v našem zpravodaji.

Návštěva z vesmíru
Klára Nováková, 5. třída

Píše se rok 2095 a právě se schovávám se sestrou v pokojíčku. Přesně před týdnem na naši planetu přistáli mimozemšťané.
Nevypadají ale jako ti z oněch scifi filmů, které většina zná nazpaměť. Nejsou malí, zelení, s velikýma černýma očima a nemají hlavu jako glóbus. Jsou docela jiní. Kůži mají namodralou až modrou, postavu i výšku podobnou člověku, nemají vlasy, mají deset párů očí, asi třicet prstů na jedné ruce a přibližně šest nohou.
Chovají se docela hezky. Pozorují nás, půjčují si naše věci a zkoumají je. Snaží se pochopit, proč děláme různé činnosti, například proč si čistíme zuby a češeme vlasy, proč se věnujeme módě. Sami nejedí, jenom pijí zvláštní zelenou tekutinu, která vypadá jako sliz. Zkoušeli již od nás ochutnat různé pokrmy, ale zatím neumí kousat. Proto jim na návštěvě u prezidenta předložili namixovaná jídla a zdá se, že přicházejí na chuť čínské kuchyni.
Někteří vědci přes vesmír se už asi s padesáti mimozemšťany velmi blízce spřátelili a ti je pozvali na jejich vesmírnou loď.
I když jim zatím lidé nerozumí, našel se vědec, který luští jejich řeč a všichni doufají, že to dokáže stejně jako se Francouzi Champollionovi roce 1822 podařilo rozluštit hieroglyfy.
Spousta lidí se jich ale také bojí jako třeba já. No, snad si na ně zvykneme.

Příměstské tábory Wattsenglish zavítají do MŠ Srdíčko

Mateřská škola Srdíčko se během letních prázdnin promění v dějiště plné her, zábavy a rozmanitých aktivit v angličtině. Ano, řeč je o příměstských jazykových táborech Wattsenglish, které si získávají čím dál větší oblibu nejen u dětí, ale i u rodičů. Ti jsou velmi rádi, že jejich dítko má i o prázdninách o kvalitní program postaráno.

Uspořádat v naší školce jazykové tábory jsme se rozhodli hlavně proto, že jsme moc spokojení s kroužky Wattsenglish,“ uvádí ředitelka mateřské školy Mgr.Radana Mikšová. Děti mají totiž možnost navštěvovat angličtinu s rodilým mluvčím v rámci běžného programu školky. „Rodilí mluvčí mají k dětem vynikající přístup. Umějí je stimulovat, motivovat, dokážou ocenit konkrétní reakci a pochválit děti za sebemenší snahu,“ uznává práci rodilých mluvčích Mgr.Radana Mikšová.

Školka již 2.  rokem spolupracuje se společností Wattsenglish, která vytvořila ucelenou metodiku výuky angličtiny pro nejmenší. „Díky rodilému mluvčímu se děti ocitají v přirozeném bilingvním prostředí a vůbec si neuvědomují, že se vlastně učí,“ vysvětluje princip metodiky ředitel Wattsenglish Marek Kadlec. „Velkou výhodou tohoto programu je návaznost angličtiny na několika pražských základních školách, kde jsou rodilí mluvčí ze společnosti Wattsenglish integrováni přímo do hodiny angličtiny,“ říká Kadlec.

Nejinak tomu je i na příměstském táboře. Rodilý mluvčí i český učitel se starají o celodenní program, který se pokaždé nese v trochu jiném duchu. Jednou se děti přemění třeba na piráty, podruhé budou závodit na olympiádě, potřetí se ocitnou na maškarním bále. A přitom se budou neustále bavit anglicky a ještě si u toho užijí spoustu legrace. Příměstské tábory mají tu výhodu, že děti po celý týden docházejí ráno do prostor školky a rodiče si je odpoledne vyzvednou. „Ne všechny děti chtějí být odloučeni od rodičů. Chtějí na noc zůstat doma a v klidu se tak těšit na další táborový den,“ doplňuje ředitelka mateřské školy.

Mateřská škola nabízí pro konání tábora vynikající podmínky. Nachází se v klidné lokalitě plné zeleně; táborníci se mohou vypravit za dobrodružstvím do lesa Kamýk či Modřanské rokle. Kromě herny a veškerého vybavení mohou děti využít krásnou prostornou zahradu. A pokud bude sluníčko hodně pálit, mohou se osvěžit pobíháním v mlhovišti. Stromy na zahradě poskytují příjemný stín.

Tábory jsou určené pro děti od 5 do 10 let a uskuteční se ve dvou termínech: 11. – 15. 7. 2011 a 18. – 22. 7. 2011. Přihlásit se na ně mohou děti mateřských i základních škol z celé Prahy, a to prostřednictvím online formuláře ZDE.

Jana Kramářová

Advent na ZŠ Rakovského

advent-zs-rakovskeho_1ZŠ Rakovského přivítala adventní čas vánoční výzdobou a akcemi, které k této škole už téměř tradičně patří.
V hale školy byl slavnostně rozsvícen překrásně ozdobený stromeček. Ve třídách se během třídnických hodin rozsvěcovaly adventní věnce a zdobily malé vánoční stromečky. Připomínaly se staré české předvánoční a vánoční zvyky. Nechybělo ani pravidelné vysílání školního rozhlasu, ze kterého se děti dozvěděly mnoho zajímavých informací o tomto čase.

Sv. Mikuláš navštívil školu již 3. prosince a samozřejmě ho doprovázel anděl a rozdovádění čerti. Všichni přinesli do školy veselou náladu a drobné pamlsky pro děti.

Od 6.12. do 10.12. 2010 se uskutečnil výjezd žáků VI.A, VI.B, VIII.A a cizinců i z jiných tříd do Benecka. Na horách žáci prožili pět příjemných dní, během kterých se navzájem blíže poznali, upevnili svá přátelství a nalezli nová. Zasoutěžili si ve sportovních disciplínách i ve znalostech o naší vlasti, vzájemně poznávali cizí kultury a zvyklosti. Cizinci měli možnost zdokonalit se v českém jazyce.

14.12. 2010 pořádala ZŠ Rakovského vánoční trhy. Návštěvníci trhů si mohli zakoupit některé výrobky žáků i kalendář školy na rok 2011.

Součástí vánočních trhů bylo také pěvecké vystoupení žáků školy plné vánočních koled. Od 17.00 hodin se pak konaly vánoční besídky pro rodiče a děti.

Adventní čas na ZŠ Rakovského byl naplněn zajímavými akcemi i radostným očekáváním krásných vánočních prázdnin a nového roku 2011.

Mgr. A. Škopková

Sdružení školí tělesně postižené v ovládání počítače hlasem

Praha 4. října (ČTK) – Sdružení Polovina nebe dnes zahájilo pilotní trénink ovládání počítače hlasem pro lidi, kteří ho nemohou kvůli postižení ovládat vlastníma rukama. Do konce roku se naučí ovládat počítač hlasem čtyři handicapovaní účastníci, za tři roky trvání projektu nejméně padesát lidí, řekla dnes novinářům koordinátorka projektu Duhový most Daniela Rázková.

Výuku v bezbariérové tréninkové místnosti v Praze na Pankráci povede Dita Horochovská, která má sama odmalička ochrnuté všechny končetiny. Pro zájemce s handicapem tak může být vzorem, poznají, že i oni můžou pomocí počítače telefonovat, psát e-maily, vytvářet texty, tabulky, číst knihy, vyhledávat informace na internetu nebo poslouchat hudbu. Více se tak osamostatní, uvedla Rázková. Účastníci kurzu budou mít šanci díky nově navázaným kontaktům získat práci, například jako asistenti na telefonu.

duhovy_mostDita ovládá počítač hlasem už šest let. ČTK řekla, že nejtěžší bylo na začátku naučit se povely. Pořád se prý učí něco nového, na počítači tráví hodiny denně. „Je to můj největší koníček a společník,“ uvedla. Ocenila, že i možnost mít víc soukromí je pro ni hodně důležitá, na řadu věcí nyní nepotřebuje asistentku.

Speciální hlasové programy jsou dílem odborníků z Technické univerzity v Liberci. Program lze přizpůsobit hlasu konkrétního člověka. Zájemci o školení se můžou hlásit přes e-mail polovina.nebe@email.cz. Nejlepší ze studentů budou moci sami školit další lidi. Pro vlastní trénink budou počítače půjčovány účastníkům kurzu domů. Tým projektu pomáhá handicapovaným získat finanční pomoc na pořízení vlastního počítače a programů od různých nadací, už nyní spolupracuje s kontem Bariéry, uvedla koordinátorka.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zařadilo softwarové aplikace MyVoice a MyDictate mezi dotované kompenzační pomůcky. Lidé s tělesným postižením na ni můžou získat příspěvek ve výši až poloviny ceny pomůcky, dávka je nenároková. Výrobce programu poskytuje padesátiprocentní slevu, takže pořízení diktovacího zařízení může být pro handicapovaného téměř nebo zcela zadarmo.

Projekt financuje Evropský sociálního fond a hlavní město Praha. Více informací je na www.polovinanebe.cz

Celá reportáž je k nahlédnutí ZDE

Zdroj : Táňa Švrčková mkv, ČT24

Přijďte veslovat do Blesku…….

Kluci i holky, hledáte ten pravý sport? Chtěli byste zkusit nový sport a dělat něco jiného než ostatní? Je vám 9 až 17 let? Přijďte veslovat k nám do Blesku! U nás najdete nejen skvělé zázemí klubu, který letos po páté v řadě vyhrál Mistovství České republiky družstev, ale i výbornou partu, neopakovatelné zážitky (např. v létě jedeme po Labi až do Hamburku, bereme s sebou i kola, v zimě jezdíme na hory), ale především zdravý sport, který rozvíjí celé tělo. Zkuste si s námi zatrénovat, nebo se přijďte jen podívat každý všední den odpoledne od 4 hodin do loděnice, která se nachází na Veslařském ostrově 62 (naproti bazénu v Podolí, je to druhá budova od mostu spojujícího nábřeží s Veslařským ostrovem).

Ahoj....jsme skvělá parta a těšime se právě na Tebe.....

Ahoj….jsme skvělá parta a těšíme se právě na Tebe…..

Více informací na „http://www.vkblesk.cz/„, tel. 723 45 77 49, e-mail katka.kolisova@seznam.cz.

Modřanští skauti na Dni volnočasových aktivit

10.  září  se  skauti  z Modřan,  stejně  jako  řada  dalších  volnočasových  organizací,  zúčastnili  Dne
volnočasových  aktivit  Prahy  12  a  prezentovali  zde  svoji  činnost.  Pro  děti  byli  připraveny  ukázky
z činnosti a řada zajímavých aktivit kde si děti vyzkoušeli střelbu z luku, práci s mečem, vytvořili si
vlastní  náramek  či  náhrdelník  a  nebo  prověřili  svoji  šikovnost  v souboji  s polystyrénovou  koulí,
svahem a větrem. Výběr aktivit byl připraven jako malá ochutnávka toho, co se bude dít na oslavách
Modřanského skautského dne.

„Pro ty starší máme připraven souboj s meči a lukostřelbu.“ Řekl nám Martin Černý, jeden ze skautských
vedoucích. „Pro mladší pak kreslení, chůzi po chůdách a ještě několik menších aktivit.“ Doplnila ho Helena
Brožková,  další  ze  skautských  vedoucí.  „No  a  všichni  si  pak mohou  vytvořit  náramek  nebo  náhrdelník
z korálků!.“ Dokončila vyčerpávající popis Klára Samcová, jedna ze skautek, která se zúčastnila.
„Loni  nás už paní učitelka ke skautům nepustila, protože jsme museli na oběd, teď tu není tolik věcí a tak
jsme  se  k nim dostali a  je  to  lepší.“ Prohlásila Adélka  ze  třetí  třídy,  která  se  zúčastnila  společně  se  svoji
třídou.  „Skauti  z Modřan  jsou  nejlepší“  Skandovala  o  kus  dál  skupinka  dětí,  možná  za  to  ale  mohla
čokoláda, kterou děti dostávaly za splnění aktivity. „Přišlo skoro 300 dětí a občas musely stát i v dlouhých
frontách, než si mohly aktivitu vyzkoušet. S průběhem dne jsme velmi spokojeni.“ Zakončil Lukáš Hodáň,
poslední z přítomných skautských vedoucích.

Navlékání korálů"Souboj s koulí"

Skvělé chuťové zážitky

Dívky ze ZŠ Smolkova v rámci výuky rodinné výchovy „výživy a přípravy pokrmů“ nahlédly do kuchařské knihy budoucích profesionálů.  V našem školním areálu sídlí i Střední škola pohostinství a stravování, s. r.o., Smolkova 565, která nám představila nejen svůj studijní program, ale i praktické dovednosti. Studenti ve stojnokrojích nás zasvětili do tajů  flambování. Nejen že bravurně předvedli tuto techniku, ale připravili pro všechny přítomné dívky instruktáž. Každá si tak pod odborným vedením studentů i  jejich vyučující pí. Mrvíkové připravila svačinku. Výborné flambované palačinky s pomerančem, strouhanými mandlemi a karamelem byly slaďoučkou tečkou za návštěvou SŠ pohostinství a stravování, s. r. o. Smolkova 565.

Jestliže v rámci rodinné výchovy nebo volby povolání budete mít chuť na neobvykle strávené 2-3 vyučovací hodiny, obraťte se na vyučující odborné přípravy pí. Mrvíkovou. Ochotně Vám vyjde vstříc a se svými studenty zajistí skvělé zážitky – i chuťové.
Naše poděkování patří také vedení školy. (e-mail: ss.pohostinstvi@seznam.cz)

Mgr. H. Capaliniová

pd_11pd_13pd_12

Návštěva galerie Zdeňka Hajného

Volnočasové aktivity ve školní družině umožňují najít prostor i pro vnitřní klid a pohodu. V pátek 24.4. 2009 jsme navštívily s dětmi v odpoledních hodinách galerii Zdeňka Hajného s názvem „Cesta ke světlu na Chodově“ v praze 11. Malí školáci z 1. a 2. třídy si nejprveprohlédli výstavu „Krteček“ a v další části galerie se seznamovali s obrazy, které navozují klidný a harmonický stav naší mysli. Se zaujetím si prohlédli a osahali rozličné polodrahokamy, rozmístěné po celé galerii. Některé byly dovezeny až z Jižní Ameriky nebo z Uralu.

Příjemné rozpoložení ještě umocnilo promítání hudebně obrazové fantazie „Vesmírná píseň“, kterou jsme shlédli ve zdejší „Křišťálové čajovně“. Pro velké nadšení ze strany dětí plánujeme opětovnou návštěvu této galerie.

ZŠ Písnická (Školní družina), sepsaly : H.Batlová, L.Stienbachová

pd_21pd_22