Dosud jsem měla život krásný, byť těžký. Díky tomu jsem se naučila rozhodovat a hledat z různé šlamastyky rozumná východiska. Poskládat vedle sebe argumenty a pochopit reálný stav. O to se teď snažím i jako vaše starostka na radnici Prahy 12.

Nesu přitom odpovědnost i za to, že radnice bude respektovat i právně závazná rozhodnutí mých předchůdců. Tam, kde je možné změnit nebo alespoň upravit předchozí rozhodnutí ve prospěch stávajících obyvatel, děláme pro to s kolegy maximum. Jsou ale i taková rozhodnutí, která již nelze vrátit zpět. Jde bohužel o nevratné právní kroky.

Mám tím na mysli i „dědictví“ v podobě některých stavebních kauz. Známe všichni krásná, politikou však zdiskreditovaná, slova jako třeba „upřímně“ od Stanislava Grosse. Z doby ještě dřívější slovo „sou-druh“. Z doby, kdy nejen v Praze 12 vládla ODS, pak slovo „investor“, nebo také developer. Možná také když slyšíte to slůvko developeři, naskočí i v mysli někoho z vás trošku jiná slova – „ve při“.

Zpravidla jsou totiž ve při s okolím. Jejich zástavba občas hyzdí město, je předimenzovaná nebo jinak zatěžuje vás a vaše sousedy. Mnohé projekty schválené už v době dávno minulé se staví právě teď. V době, kdy vedou radnici lidé, kteří by na ně ani nekývli.

Správní řízení úřadů trvá totiž velmi dlouho a staví se tak stavby, které povolili naši předchůdci. S investory alespoň opakovaně vedeme tvrdá jednání a daří se nám získat pro městskou část určité výhody. Místo bytové zástavby doplňujeme infrastrukturu jako školky, někde nebytový prostor pro ordinaci lékaře, nebo Czech Point či poštu.

Takto jsme upravovali třeba stavební projekt Šance za pražským silničním okruhem. Dalším dědictvím po předchůdcích je stavební louka v Komořanech. Už z roku 2008, kdy developer koupil od soukromníka komořanskou louku a kdy radnice vedená Petrem Hánou z ODS zde povolila vila domy. Rozhodnutím magistrátu zde stvrdili ještě navíc výškové panelové domy. S minulým vedením jsme proti panelákům úspěšně protestovali u soudu a chceme stále totéž. Dohodu investora a občanů, aby zvítězily obě strany metodou win-win. Tedy je lepší se dohodnout na přijatelném řešení pro developera a občany, než případ zablokovat, neboť zablokování vždy vypudí síly, které případ odblokují, ale už bez dohody s občany. Síla budí proti sílu. Na komořanské louce místo osmipatrových domů budou třípatrové a kromě hřiště v projektu získáme 10 milionů korun na komořanské náměstí, o jehož vykoupení jsme usilovali více než dvě volební období.

S obyvateli, kteří chtějí ovlivnit podobu jejich města, se setkáváme a o stavebních záměrech s nimi diskutujeme. Řada vašich skvělých nápadů je tak již na světě nebo zakotvena ve smlouvách s investory. Díky vám za to!

PhDr. Daniela Rázková (Noviny Prahy 12 říjen 2016)

 

Novou éru vztahů mezi občany, developerem a městskou částí zahájila vůbec první veřejná plánovací debata ve středu 14. 9. 2016 v budově bývalého Prioru na Sofijském náměstí. Stalo se tak nad projektem budoucí zástavby na místě modřanského cukrovaru, a to ještě dříve, než projekt začal vznikat byť jen na papíře.

Obr.1 : Pohled na bývalý areál cukrovaru od řeky z druhého břehu. Z bývalé rafinérie z 18. století zůstal jen komín s kýčovitým svítícím logem developera. (Zdroj : Wikimedia Commons-A database of freely usable media files)

Vedle více než stovky občanů a občanských aktivistů z Prahy 12 a několika zastupitelů opozičních i koaličních se zúčastnili mimo jiné starostka Daniela Rázková a místostarostové Robert Králíček a Michal Pinc za radnici Prahy 12. Za developerskou společnost Skanska Reality byl přítomen Ing. Petr Dušta, zodpovědný za budoucí podobu projektu. Setkání vedl Ing. arch. Petr Klápště, Ph.D. z atelieru Nature Systems, který připravuje participaci veřejnosti spolu s pracovní skupinou složenou ze zástupců městské části, společnosti Skanska Reality a aktivních občanů.

Nešlo o chaotickou diskusi. Účastníci byli rozděleni do několika pracovních skupin a každé byl přidělen jeden facilitátor, aby dbal na dodržování dohodnutých pravidel diskuse. Skupiny pak na základě přesně daných otázek řešily v prvním kole problém služeb a aktivit na veřejných prostranstvích. Ve druhém kole se diskutovalo o tématech – image prostranství cestou k Vltavě, okolí cyklostezky a zástavby jako celku, ale také čím se inspirovat z minulosti Modřan. Ve třetím kole byly pojmenovány obavy a rizika, související s novou zástavbou. Na závěr každého kola přidělili jednotliví účastníci prioritní body konkrétním námětům. Výsledky kol byly už v průběhu debat dány přítomným k dispozici.

K nejúspěšnějším námětům služeb a aktivit patřily v 1. kole mateřská školka, dětské hřiště, zeleň či park, potraviny a drobné obchody, rekreace včetně koupání a loděnice, ve 2. kole maloměstský charakter a nízká zástavba, inspirovat se Vltavou, zelení, paroplavbou a cukrovarem včetně využití komínu. 3. kolo pak za největší rizika budoucí zástavby vyhodnotilo výškové stavby, bydlení bez pracovních příležitostí, obchodů i služeb a realizaci zá- stavby, aniž by byly vyřešeny problémy s dopravou v Komořanské ulici. Vzniklé výstupy poslouží projektantům při tvorbě variant konkrétní podoby budoucí zástavby. K diskusi nad nimi pak bude uspořádáno další veřejné setkání.

V lokalitách, kde stavíme nové projekty, chceme být dobrým sousedem. Nastavením společného dialogu s místními občany a institucemi získáváme cenné místní znalosti. Na jejich základě může vzniknout kvalitní zadání pro přípravu projektu, který bude naplňovat potřeby nejen nově příchozích, ale přispěje i ke zlepšení života v lokalitě stávajících obyvatel,“ sdělil Petr Dušta, developer Skanska Reality.

Je to ze strany developera vůči lidem přístup vstřícnější a upřímnější. Doposud při veřejných prezentacích vždycky někdo přišel s už hotovým projektem, o kterém dál nechtěl diskutovat. I když samozřejmě i za tímhle jsou peníze,“ nechal se slyšet jeden z přítomných občanů Prahy 12 Jindřich Bašta.

Starostka PhDr. Daniela Rázková setkání komentovala slovy: „Udělám všechno pro to, aby čas, který lidé během tohoto setkání investovali do řady nápadů, byl zúročen v dobrém projektu.“

Ivana Hudcová, Noviny Prahy 12 říjen 2016

Soutěž „Naše politička 2016“ má za cíl ocenit úspěšné a aktivní ženy, jež se angažují v politice. Na jaře ji vyhlásil Celostátní výbor Sdružení žen KDU-ČSL. V pražském regionu zvítězila starostka Prahy 12 Daniela Rázková. Ocenění „za mimořádnou a dlouholetou politickou angažovanost a rozvoj občanské společnosti, a to hlavně v oblasti rovných příležitostí, v sociální a kulturní oblasti v městské části Praha 12“ převzala starostka Rázková při ceremoniálu, který proběhl pod záštitou europoslankyně Michaely Šojdrové a ministra kultury Daniela Hermana v Zaháňském salonku Senátu České republiky 23. září 2016.

(ih) Noviny Prahy 12 říjen 2016


© 2007 Modřanské noviny | iKon Wordpress Theme by Windows Vista Administration | Powered by Wordpress