ctk

Opozice v Praze 12 : Radnice cenzuruje informace pro obyvatele.

Praha 7. března (ČTK) – V Praze 12 se příští týden mimořádně sejde zastupitelstvo. O svolání požádala opozice, která tvrdí, že radnice cenzuruje informace pro obyvatele. Radnice to ale odmítá. Opoziční ODS rovněž navrhuje odvolání radní Daniely Rázkové, která má v městské části na starosti mediální komunikaci. Opozice ale zřejmě nebude mít na odvolání dostatek hlasů.
Na modřanské radnici vznikla po podzimních volbách koalice ČSSD, Změny pro Prahu 12 a Věcí veřejných, kterou podporuje také KSČM. V opozici zůstala do té doby vládnoucí ODS a dále TOP 09.
Podle bývalého starosty a nyní zastupitele Petra Hány (ODS) městská část zveřejňuje jen část usnesení rady. Když například radní schválili reorganizační změnu na úřadě, radnice podle Hány nezveřejnila tu část dokumentu, ve které se uvádí, že toto opatření bude stát 290.000 korun. Radnice to odůvodnila tím, že materiál obsahuje osobní údaje. Podle Hány tím ale zamlčuje informace.
Další bod programu zastupitelstva navrhuje odvolat radní Rázkovou (Změna pro Prahu 12), která má na starosti mediální komunikaci a radniční zpravodaj Noviny Prahy 12. Podle Hány Rázková odmítla ve zpravodaji zveřejnit vyjádření opozice ke složení nového vedení radnice. „Porušila tím tiskový zákon,“ tvrdí Hána.
Podle starosty Františka Adámka (ČSSD) vyjádření, které opozice na radnici e-mailem zaslala působilo nedůvěryhodně a nemělo ani některé právní náležitosti. Městská část jej proto neotiskla. Podle Rázkové radnice zavedla od tohoto měsíce v radničním zpravodaji speciální rubriku, kde se může kdokoli vyjádřit. Rázková tvrdí, že naopak minulé vedení radnice v čele s ODS a bývalým starostou Hánou znemožňovalo publikování názorů opozice. „Exstarosta Hána chce nyní odpoutat pozornost od hospodaření městské části za jeho šestnáctiletého působení v čele obce a od nevýhodných smluv, které uzavíral a které nyní prověřujeme,“ poznamenala radní.

sdv, nlm  Zdroj : ČTK