Veřejné zakázky v pražských Modřanech zlevnily

6.listopad 2011 – 09:07

Změnou parametrů při zadávání zakázek na elektronickém tržišti radnice ušetřila, míní místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

V Praze 12 se objevily hlášky, že stávající vedení radnice zrušilo povinný nákup IT techniky prostřednictvím elektronického tržiště. Místostarostka Eva Tylová (Změna pro Prahu 12) ale nařčení vyvrací. Na dotaz serveru Prvnizpravy.cz uvedla, že změna pravidel při nákupu na elektronickém tržišti naopak vedla k úsporám. Radnice již před půl rokem zavedla nové parametry nákupu na elektronickém tržišti a nyní provedené nákupy vyhodnotila. Tímto způsobem se jí podařilo ušetřit 20-30 % nákladů. Nejvýznamnější změnou je, že se prodloužila doba vyvěšení minimálně na týden. Dříve se vyvěšovala i pouze na dva dny.

„Tím byl výrazně omezen počet nabídek. Další omezení počtu nabídek znamenal i dříve často uplatňovaný požadavek na dodání zboží hned, prodejce je tedy musel mít na skladě, nyní je prodloužena dodací lhůta na maximálně deset dnů. Výraznou úsporu přineslo i upuštění od požadavku, aby široký sortiment mnoha položek byl dodán jedním dodavatelem. Nyní jsou vybírány nejvýhodnější ceny od více dodavatelů, musíme vypsat více účetních dokladů, ale vyplatí se to,“ míní Tylová.

Upřesnila též, že je poptávka vypsána s konkrétním názvem požadovaného zboží na rozdíl od dříve nekonkrétního třeba jako „spotřební zboží“, je tak na poptávku upozorněn maximální počet zájemců.

Změna je i v přípravě zadání. Dříve o nákupech a parametrech do 100 tisíc korun rozhodoval pouze vedoucí odboru IT, nyní připravuje zakázky s příslušným místostarostou a každý nákup je schválen radou. Počet osob, které nákup připravovaly a schvalovaly, se tedy rozšířil. „Radu k těmto změnám přivedla vypracovaná analýza, která ukázala, že na mnohých nákupech mohlo být značně ušetřeno. Po půl roce nákupů můžeme říci, že se tento předpoklad potvrdil. Změna způsobu nákupu na elektronickém tržišti vedla k úsporám i větší transparentnosti,“ potvrzuje Tylová.

Zdroj : prazskanovinky.cz