Komunitou podporovane zemedelstvi-logo

Už jste někdy slyšeli výraz „KáPéZetka“ ? Ne ? Když jsem se s tímto výrazem setkal poprvé, první co mi přišlo na mysl byla známá „Krabička Poslední Záchrany“. Ve skutečnosti se však jedná o tzv. „Komunitou Podporované Zemědělství“, neboli cesta k partnerství mezi spotřebitelem a zemědělcem. Myslím si, že je to projekt, který zejména v dnešní době nabývá na aktuálnosti. Čeští zemědělci se díky nespravedlivým dotacím potýkají nejen s finančními problémy ale vedle toho jsou pak také vystaveni i tlaku nadnárodních obchodních řetězců. Na druhou stranu my, spotřebitelé nakonec kupujeme ovoce či zeleninu o které, pokud jde o její původ, toho ani moc nevíme.

Leták KPZ

 

O co tedy vlastně jde ?

Komunitou podporovaného zemědělství je nový nákupní systém, který vychází z vůle spotřebitelů podpořit konkrétního hospodáře v jeho práci. V zásadě se jedná o partnerství mezi sedlákem a spotřebitelem, kteří sdílejí rizika (neúrodu) ale i přínosy (nadúrodu) hospodaření. Obě strany tak vyjadřují vzájemný závazek. Ze strany spotřebitelů platit za potraviny spravedlivou cenu a odebírat veškerou produkci farmy a ze strany hospodáře produkovat zdravé, čerstvé a ideálně bio. Na druhou stranu spotřebitelé hospodářům zajišťují za jejich produkty spravedlivou cenu, často placenou s předstihem na celou sezónu, která jim a jejich rodině zajistí důstojné živobytí.

Komunitou podporované zemědělství je:

  • Nový způsob nakupování.
  • Nový přístup pro zemědělce.
  • Nová možnost nákupu potravin pro spotřebitele.
  • Skutečné propojení zemědělců a lidí ve městech.

 

Kliknutím na obrázek otevřete leták „Komunitou podporovaného zemědělství“ ve formátu pdf.

 

„KPZ “ zajímá i některé aktivní občany Modřan a Komořan

V Modřanech a Komořanech se nyní formuje skupina odběratelů, kteří se po vytvoření skupiny domluví na konkrétních podmínkách přímo s farmáři. Modřanská „KPZka“ má zatím 11 členů a první závoz produktů byl v pondělí 2.6.2014. Farmář přiveze, co zrovna plodí a každý člen si sám nabere tolik zeleniny, kolik si objednal.  Spotřebitelé zároveň podporují svého farmáře tím, že odebírají co zrovna je a nikoli co chtějí. Dále ho podporují i tím, že mu dopředu zaplatí na celý rok, neboť  největší výdaje má sedlák vždy na začátku a platba předem mu umožňujeme přežít a zároveň mu dává určitou jistotu. „…Jsme rádi, že existují drobní zemědělci a my si můžeme užívat lokálního jídla, které není chemicky ošetřeno… a dokonce se na jeho pole můžeme jet podívat…“ říká iniciátor „modřanské buňky“, Tomáš Hajzler, který tento model poznal v Toulcově Dvoře, kde to již delší dobu funguje.  „Nevybíráme si co chceme do bedýnky, tzn. že se nejedná o bedýnkový systém !“ upozorňuje Tomáš Hajzler a dodává „Zároveň jsme se rozhodli pro dvě možné velikosti podílu, konkrétně 5 a 7,5kg ovoce a zeleniny. Frekvence závozů od farmáře je 1x za týden nebo 1 x za 14 dnů. Vše záleží na volbě člena skupiny. Farmář vše spočítá a přiveze podle druhů v bednách. Rozdělení už si děláme sami. Je to systém férový vůči zemědělci – sdílíme rizika neúrody i výhody nadúrody…“. Pokud jde o dodavatele původně členové společenství oslovily 4 farmáře doporučené společností ProBio Liga, která je samostatnou spotřebitelskou pobočkou Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO Šumperk. Ve finále se nakonec rozhodli pro jednoho konkrétního zemědělce, kterým je zahradnictví Černíkovice. 

Komunitou podporované zemědělství v Modřanech a Komořanech ve zkratce :

Dodavatel :

Miloš Kurka, zahradnictví Černíkovice, webové stránky zahradnictví ZDE :

Frekvence závozů :

Zaváží se jednou týdně v pondělí kolem 12:00. Od té doby je možné podíl vyzvednout, nejlépe ještě ten samý den.

Výdejní místo :

Modřanský biograf

Podíly : 

Odebírat je možné buď 7,5 kg zeleniny a ovoce nebo 5 kg (říkejme tomu podíl a půlpodíl).
Odebírat podíly je možné ve frekvenci jednou za týden nebo jednou za 14 dní.

Ceny :

Půlpodíl 1 x týdně = 6.900,-Kč – tzn. 30 týdnů cca 5 kg

Půlpodíl 1 x 14 dní = 3.570,-Kč – tzn. 15 týdnů cca 5 kg

Podíl 1 x týden = 9.500,-Kč – tzn. 30 týdnů cca 7,5 kg

Podíl 1 x 14 dní = 4.900,-Kč – tzn. 15 týdnů 7,5 kg

Jak to řešit když máte dovolenou ?

Podíl je nutné si vyzvednout vždy, aby v místě odběru nic nezůstalo. Pokud si ho vyzvednout nemůžete, můzete o to požádat někoho ze své rodiny či své známé. Také se můžete domluvit s někým z komunity.

Obsah podílu :

Ze začátku, dokud není sezona, se v podílu může objevit i něco odjinud, nicméně farmář zaručuje, že to je bio. V podílu je vždy více druhů (cca 6 až 8). Skupina se rozhodla, že nebude žádné plodiny vylučovat.

Zajímá Vás toto „komunitou podporované zemědělství“ a rádi byste se také zúčastnili ?

Každý, kdo má zájem, nechť napíše Haně Vackové (hanagerila (at) gmail.com) v jaké frekvenci a jaký podíl chce + jméno, e-mail a telefon. Farmář následně vystaví smlouvu s fakturačními údaji a tu vám Bára pošle. Zaplatíte přes účet a necháte podepsanou smlouvu v místě odběru, kde ji si farmář při nejbližším odběru převezme. Povinností je si svou zeleninu odebírat!

Pokud byste se rádi dozvěděli o komunitou podporovaném zemědělství ještě více, doporučuji k návštěvě webové stránky o „Komunitou podporovaném zemědělství„.