Reakce na „Okénko zastupitele Petra Šuly“

Jakýkoliv úspěch lidí na dvanáctce i dobrý příklad mi dělá radost. Bohužel TOP 09 z Prahy 12 zřejmě ne. Za cíl politického boje si vybrali skvělý projekt, na který může být naše městská část pyšná. Jsem ráda, že alespoň přiznává, že jsem to byla právě já, kdo portál „Pomoc na dvanáctce“ dlouho připravoval a ještě v bývalé koalici i přes odpor TOP 09 prosadil.

Uvádíte, pane Šulo, nepravdivé informace. Projekt portál „Pomoc na dvanáctce“ splnil požadovaná kritéria soutěže Komunální politik roku. Důkazem je smlouva o dílo, uzavřená 23. 6. 2014. V ní je uvedeno černé na bílém, že portál byl prvních dvanáct měsíců pouze v pilotním provozu. Teprve v roce 2014 – po ověření, úpravách a doplnění (např. o katalog poskytovatelů sociálních služeb) – byl uveden do ostrého provozu. To je zachyceno ve smlouvě o dílo z roku 2014, která je veřejně přístupná na http:// www.praha12.cz/ v usnesení Rady MČ Praha 12 č. R-02357A. Do soutěže se mohly přihlásit projekty, uskutečněné od 1. 1. 2014 do 24. 9. 2015.

Pane Šulo, je pravdou, že radní za TOP 09 udělali vše pro to, aby se projekt nerealizoval. Snížili částku na úroveň, za kterou se nedal pořídit, a do výběrového řízení se nepřihlásil nikdo jiný než ten, koho jsem oslovila jako špičkového odborníka na sociální weby. Výběrové řízení vyhrála společnost BMI, kterou vede obdivuhodný muž Jaroslav Winter, jenž provozuje unikátní celorepublikový projekt helpnet.cz. Ten je v sociální oblasti prvotřídním zdrojem informací, podobně jako například ČTK pro novináře. Od počátku jsem ho doporučovala a byla jsem šťastná, že se pan Winter nedal arogancí radních za TOP 09 od projektu odradit.

Portál připravovala řada dobrovolníků, kteří nebyli hrazeni z rozpočtu radnice, a připravovali jej z přesvědčení a z nadšení. Jejich odměnou je úspěch. Jednak nominace na cenu Mosty, a pak také pocta, že se portál „Pomoc na dvanáctce“ stal příkladem dobré praxe na prestižní konferenci Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové. Tyto skutečnosti také zabránily – spolu s kompetentními úředníky radnice Prahy 12, kterým tímto znovu děkuji – aby radní za TOP 09 v minulém období portál smetli ze stolu. Jen dodávám, že to byla Změna pro Prahu 12, která koalici TOP 09 opustila kvůli plánovanému mrhání s veřejnými prostředky bývalými koaličními partnery.

Když si totiž „vezmu do hlavy“ dobrý a užitečný projekt, pak hledám a mám to štěstí, že i nacházím tým schopných lidí, ochotných pracovat na realizaci nápadu. Ať už to byly po roce 1989 Modřanské noviny (dnes Noviny Prahy 12), mateřská školka Studánka, či poté mateřské centrum Balónek. K nim se nyní přidal i portál „Pomoc na dvanáctce“, za který jsem obdržela cenu Komunální politik roku 2015.

Daniela Rázková, starostka za Změnu pro Prahu 12 (Noviny pro Prahu 12 květen 2016)