Svatováclavské slavnosti vyvrcholí zpěvem vikingů

2.10.2011, kostele svatého Šimona a Judy, Dušní 1, Praha 1, 19:30,

vstupné 330 a 380 Kč, sleva 15% pro důchodce a studenty

Praha – Návod, jak se bránit zlým duchům a nájezdníkům, představí estonský soubor Triskele ensemble. Představením To the Origins zakončí podzimní Svatováclavské slavnosti v Praze v neděli 2. října.

„Triskele ze vzdáleného Tartu předvádějí syntézu starých runických zpěvů s texty protestantských chorálů. Divákům nabídnou ojedinělý pohled do severské lidové kultury. Autenticita mohutného mužského pětihlasu bude ještě umocněna použitím originálních nástrojů“ přiblížila pořadatelka Blanka Karnetová.

Foto zdroj : Svatovaclavské slavnosti.cz

Runické písně byly v estonské historii doloženy již ve 12. století. Tenkrát je balto-finští bojovníci zpívali za nocí před bitvami proti nájezdníkům ze severu i z římské říše. Zpěvy vycházely ze starých šamanských písní. V dnešní podobě jde o skladby na rozhraní staré hudby a etno/world music.

„Triskele ensemble vznikl v roce 1997 a věnuje se interpretaci staré a lidové hudby. Zaměřuje se na písně pobaltských národů i středověké Evropy. Repertoár zasahuje až do písňové tvorby starého Řecka,“ dodala Blanka Karnetová.

(velikost 2,8 MB)

Koncert začíná v neděli 2. října o půl osmé večer v kostele svatého Šimona a Judy v Dušní 1, Praha 1. Vstupné I. kategorie stojí 380 korun, II. kategorie 330 korun. Důchodci a studující mají patnáctiprocentní slevu.

Letošní 20. ročník Svatováclavských slavností představil divákům umění s duchovním kontextem napříč žánry a kulturami. V rámci festivalu se uskutečnil například premiérový koncert ze skladeb barokních mistrů k poctě svaté Anežky nebo koncert k 70. narozeninám legendárního trumpetisty Miroslava Kejmara. Ze zahraničních hostů nejvíce upoutali perský zpěvák Shahab Tolouie nebo zpěvačka se sefardskými kořeny Etty Ben-Zaken.

Více informací na webu Svatováclavských slavností  ZDE

Předprodej vstupenek a informace o volných místech na portálu „Ticketstreem“ ZDE

Kudy a jak na koncert :

TramvajTramvají č. 17 do zastávky Právnická Fakulta, dále pokračovat pěšky dle přiložené mapky.

MetroMetrem trasy A do stanice Staroměstská, dále pak pokračovat pěšky nebo tramvají č. 17 jet jednu zastávku.

 

 

Obrázek zdroj : Ticketstream.cz
Zdroj : Tisková zpráva, Blanka Kernetová

 

25. umísťovací výstava opuštěných koček bez domova

2.10.2011, prostory Švehlovy sokolovny, TJ Sokol Hostivař, U Branek 674, Praha 10, od 10:00 do 17:00,

vstupné 25,- Kč, děti zdarma

Více informací o této umísťovací výstavě naleznete na webu Pražského spolku ochránců přírody ZDE